„V Karlovarském kraji byl ve dvanáctém týdnu tohoto roku nahlášen první potvrzený případ spalniček,“ informovala Martina Prokopová, ředitelka odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje. Jde o muže ve věkové skupině mezi třiceti a čtyřiatřiceti lety. Podle hygienické stanice se jedná o importované onemocnění z Vietnamu. Karlovarský kraj je společně s Vysočinou místem, kde hygienici evidují nejméně nemocných se spalničkami. Oba kraje zaznamenaly jeden potvrzený případ. Naopak nejvíce nakažených je v Praze, a to 126. Následuje Moravskoslezský kraj s pětašedesáti nakaženými. Podle Ministerstva zdravotnictví České republiky bylo z celkového počtu 366 nemocných sedmadvacet případů importováno ze zahraničí. Šestnáct z Ukrajiny, čtyři z Francie, dva případy z Gruzie, jeden z Polska, Srí Lanky, Kambodže, z Barmy a z Vietnamu. Nejvíce nemocných je pak ve věkové kategorii lidí mezi pětatřiceti a devětatřiceti lety. Spalničky jsou závažné, vysoce infekční onemocnění, které se šíří vzdušnou cestou.

Rozpoznat onemocnění v jeho počátcích přitom není vůbec snadné, spalničky se totiž začínají projevovat příznaky připomínajícími nachlazení, a to rýmou, kašlem, zanícením očních spojivek a světloplachostí. Postupně dochází ke zvyšování teploty a výsevu červené až červenohnědé vyrážky.

Nejúčinnější prevencí je očkování, které je v naší republice povinné. Očkování má ale i řadu odpůrců. „Osobně mi povinné očkování vadí,“ netají se svým názorem Karolína z Mariánských Lázní. Ta je v sedmém měsíci těhotenství. „Jsem rozhodnutá udělat všechno pro to, aby moje miminko nebylo očkováno. Důvod? Bojím se následků, které podání vakcíny může způsobit. Navíc si myslím, že lidské tělo je svým obranným systémem schopno se proti nákaze účinně bránit samo.“

Stále je ale více rodičů, kteří naopak nemají s očkováním problém. „Mám dva syny a oba dva jsou očkovaní,“ řekla Jaroslava z Chebu. „Nemám s tím žádný problém. Mnozí lidé argumentují tím, že nebezpečné nemoci už u nás nejsou, tak proč očkovat. Samozřejmě nejsou. Ale proč? Protože se u nás začalo s povinným očkováním. Díky tomu se podařilo vymýtit černý kašel nebo pravé neštovice. Ani ze spalniček strach nemám, kluky mám naočkované a i my s manželem jsme se nechali přeočkovat,“ dodala.