„Krajský soud v Plzni nás vyrozuměl o podání návrhu na neplatnost voleb a neplatnosti hlasování do zastupitelstva a požádal nás o zaslání veškerých dokumentů o volbách,“ potvrdil informaci Petr Kulhánek.

Na vyřízení stížnosti, kterou podle Kulhánka podala SPD, jež skončila těsně pod pětiprocentní hranicí a do zastupitelstva se nedostala, má soud dvacet dnů. Odstupující primátor předpokládá, že termín ustavující zastupitelstva, které se mělo konat 30. října, se posune. „Stihnout tuto lhůtu nebude možné,“ dodal Kulhánek, jehož Karlovarská občanská alternativa po osmi letech míří do opozice.

Stížnost na neplatnost voleb podali za SPD, které získalo v komunálních volbách 4,93 procent hlasů, Jaroslav Biskup, Jaroslav Jirkovský a Ondřej Jordán. „A to z důvodu porušení ustanovení zákona o volbách do Zastupitelstvech obcí a o změně některých zákonů (dále jen zákon o volbách) a to takovým způsobem, který ovlivnil výsledky ve všech okrscích volebního obvodu Karlovy Vary, a tím i výsledky voleb ve městě Karlovy Vary. Konkrétně navrhovatelé namítají, že nekoresponduje výsledek počtu hlasů hnutí ANO 2011, který byl sečten volební komisí a který je uveden v Českém statistickém úřadě, respektive který byl vyhlášen v rámci výsledků voleb. Tyto údaje se zcela odlišují a to ve prospěch hnutí ANO 2011. Jinými slovy řečeno, hnutí ANO 2011 bylo započítáno více platných hlasů, než voliči platně odevzdaly v daném okrsku.,“ stojí ve stížnosti.

Podle poslankyně za SPD Karly Maříkové navrhovatelé dále namítají, že veškeré sčítání hlasů v rámci voleb do Zastupitelstva města Karlovy Vary proběhlo zmatečně, připojení k internetu bylo přerušované a pomalé, odpovídající volební program například neustále hlásil „chybné spojení“ a nešel opakovaně spustit jeho chod.

Ve volbách uspělo hnutí ANO, které třiadvacetičlennou koalici utvořilo s Karlovaráky a ODS. Tato stížnost nemusí být poslední. Strany a hnutí mohou podávat své námitky do 19. října.