Hlavním důvodem byla hrozba z možné těžby kaolínu v novém lomu. Občanské sdružení v této věci dokázalo podle jejich zástupců velké věci a nyní nabízejí své služby i lidem z okolních obcí.

„Začalo to v době, kdy se padesát metrů od našich domů začaly objevovat buldozery a začal se vytvářet val. Mnoho věcí jsme se dozvídali postupně. Třeba to, že nový lom na kaolín tu má vydržet až 68 let,“ vypráví předseda spolku Kamil Burda.

Faktem podle něho je, že kolem parcel určených k těžbě kaolínu vznikl obecní pozemek, přes nějž se firma Sedlecký kaolín, která tu chce těžit, nemůže dostat.

„Vyhráli jsme před časem v této věci spor u Krajského soudu v Plzni, na základě jehož rozhodnutí nesmí firma přes tento pozemek přejet. Se společností běží ještě další soudní spor, který se zabývá jinou přístupovou cestou,“ vysvětluje předseda Burda.

Ohledně ekologie spolupracuje sdružení i s Duhou Karlovarska. „Angažujeme se také v problematické výstavbě průmyslových hal v sousedních Horách. Máme k dispozici dva právníky, takže dokážeme poradit i jiným obcím, které mají podobné problémy jako my. Nechceme totiž, aby před Karlovými Vary v místě tradiční zeleně vznikla průmyslová zóna. Lidé si v našich obcích koupili za velké peníze pozemky, postavili si na nich domy a teď čelí takovým hrozbám,“ konstatuje Burda.

Vedle řešení aktuálních ekologických problémů podporuje ovšem občanské sdružení i kulturu v obci. „Rozvíjíme kulturní činnost u nás v Jenišově, která tak trochu stagnovala. Jednou z velkých a už tradičních akcí, které pořádáme, jsou například Jenišovské slavnosti,“ dodává předseda sdružení.