To, co se ještě před pár lety zdálo jako nemožné, se díky vstupu do Schengenského prostoru stalo skutečností. Dva roky po této události si obce spolupráci pochvalují a připravují stále nové projekty.

„Nedá se říct, že by spolupráce trvala pouze takto krátkou dobu, ale začali jsme s ní intenzivně zhruba v roce 1995. Díky Evropské unii a právě Schengenu je nyní však vše podstatně jednodušší a není tak těžké se na spoustě věcí dohodnout,“ konstatoval Jan Horník, starosta Božího Daru. „Nyní se nám daří společně s partnery z Loučné pod Klínovcem, Breitenbrünnu, Kurortu Oberwiesenthalu i Jáchymova realizovat opravdu hodně projektů a získávat finanční prostředky z programu Cíl 3. Nedávno se například podařilo zakoupit moderní víceúčelové vozidlo, které bude pomáhat i partnerským obcím v případě nutnosti,“ dodal Horník.

Nákup vozidla přivítal například starosta německého Breitenbrünnu Ralf Fischer. „Jsme za spolupráci velmi rádi. Nákup vozidla vnímáme pozitivně, protože to opět rozšíří možnosti spolupráce na údržbě komunikací v našich obcích. Je dobře, že se daří společně řešit tyto věci,“ uvedl starosta Fischer.
Podle něj starostové také zintenzivnili setkávání. „Dá se říct, že minimálně jednou za půldruhého měsíce se potkáváme na jednáních, někdy i častěji, podle potřeby. Předáváme si informace, podklady a řešíme společně problémy. Vztahy se opravdu velmi zlepšily a panuje mezi námi kolegialita a důvěra. Někdy se sice nad různými tématy rozjede i ostřejší diskuse, ale vždy si vše vysvětlíme a dohodneme se,“ dodal božídarský starosta.

Obce spolupracují například na propojování cyklostezek, rekonstrukci komunikací či modernizaci hraničních přechodů. „Dřív bylo tyto věci mnohem těžší dělat. Některé zákony se výrazně lišily a bylo to komplikované, nyní se však vše daří lépe,“ ujistil Horník.

V oblastech kolem hranic se prý komunikace mezi lidmi změnila celkově. „Tím, že se odbouraly hranice, vznikají nové kontakty, nová přátelství, a to je podle mě jeden z účelů. Není už tady taková rivalita nejen mezi obcemi, ale ani mezi veřejností. Samozřejmě je ještě na čem pracovat a chceme spolupráci i nadále rozšiřovat. To ovšem není otázkou dvou tří let, ale je to dlouhodobá věc. Důležité však je, že panuje vzájemná důvěra a ochota společně jednat a spolupracovat. Základ je tedy dobrý a věřím, že to bude pokračovat. Zatím to přináší spíše výhody a vše funguje super,“ nastínil další budoucnost Horník.

Spolupráce s kolegy z Německa nefunguje dobře pouze z pohledu obcí, ale také v dalších směrech. Jasným případem je například Horská služba. „Funguje velmi dobře, my jsme se o ni vždy velmi snažili a intenzivně jsme na ní pracovali. Ještě je potřeba dořešit některé věci, ale vše je na dobré cestě a věříme, že to bude fungovat,“ konstatoval Rudolf Chlad, náčelník Horské služby.

Co přináší nové vozidlo?

Vozidlo je víceúčelové a náklady na jeho koupi činily osm milionů korun. Stroj bude schopen sloužit celoročně, protože má například kompaktní nosič nářadí, sněhovou frézu, zařízení na údržbu lesních cest a také je napojen na systém GPS, který umožňuje monitoring pohybu.