„Stav těchto válečných hrobů a pietních míst je ve větší míře uspokojivý,“ tvrdí mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín. Roční náklady na opravu a údržbu válečných hrobů jsou zhruba 160 tisíc korun. Loňské však byly mnohem vyšší. Sokolov totiž oplotil hřbitov sovětských zajatců v městě a vynaložil na to ze svého rozpočtu 600 tisíc korun.

Plot má zajistit důstojnost a pietu místu s ostatky téměř dvou a půl tisíc sovětských zajatců z 2. světové války.

„Toto místo bylo mnohdy využívané nedůstojným způsobem. Je tam volný prostor a mnoho Sokolováků tam venčilo své psy. Někdy po mramoru jezdila také mládež na skejtech a tomu bychom rádi zabránili,“ vysvětlil místostarosta Sokolova Jan Picka proč se město rozhodlo místo oplotit. Desky se jmény nechalo instalovat ještě předtím ruské velvyslanectví na své náklady a se souhlasem města.

„Pár záběrů padlých zajatců z lazaretu v márnici bylo vidět i ve filmech Samuela Fullera,“ řekl ředitel muzea Michael Rund.

Přímo v Sokolově jsou tři pietní místa vázající se k 1. světové válce a dalších jedenáct, která mají spojitost se 2. světovou válkou. Jejich seznam lze najít na webových stránkách Sokolovského deníku.