VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stárneme. A míříme do měst

Západní Čechy - Podle statistiků žije v Plzeňském kraji po Praze a Karlovarsku nejvíc cizinců z celé republiky

29.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Populace v kraji stárne a žije mezi námi stále více cizinců. Lidé v produktivním věku opouštějí menší obce, vylidňuje se hlavně Sušicko a Strakonicko, naopak posiluje Plzeň a její okolí.

„Nárůst počtu obyvatel je například v Nýřanech, Vejprnicích, Třemošné nebo Tlučné,“ potvrdil ředitel krajské správy Českého statistického úřadu Miloslav Chlad. Informace vyplývají z předběžných výsledků loňského sčítání lidu, domů a bytů v Plzeňském kraji.

Podle spočtených údajů rostou počty vzdělaných lidí, ale také svobodných a rozvedených, protože mladí preferují vzdělání, cestování a také pracovní kariéru. Mnohem více lidí než v minulých letech není ochotno přiznat víru nebo národnost, ke které se hlásí.

Podle statistiků žilo k loňskému poslednímu březnu v Plzeňském kraji 574,7 tisíc obyvatel, evidováno je 130,3 tisíc domů a 215,9 tisíc obydlených bytů. V kraji žije více žen (290 tisíc) než mužů (284,7 tisíc). Nejvíce všech lidí bydlí v okrese Plzeň–město (187 tisíc), nejméně v okrese Rokycany (47,9 tisíc). A dlouhodobě klesá počet dětí – je jich teď 81,4 tisíc, což je proti sčítání v roce 2001 pokles o pět tisíc. Narůstají naopak počty více než 65letých a starších lidí.

Jenže statistickým údajům nejde bezmezně věřit zvlášť v otázkách, kde byla odpověď lidí dobrovolná, takže nemuseli odpovídat. Podle výsledků by totiž v Plzeňském kraji žilo pouhých 212 občanů romské národnosti.

„To neodráží realitu, ale spíš pocit, kam se přiřazují,“ vysvětlil Chlad a dodal, že tyto otázky vnímají lidé jako intimní a nechtějí je zveřejňovat.
V kraji významně poklesl i počet věřících hlásících se k církvi. Oproti roku 2001 klesl z 133,5 tisíc na 53 tisíc lidí, pokles mohl být ale způsoben tím, že ani na tuto otázku nebyla odpověď povinná.

Nejvíc věřících je na jihu kraje, nejméně na severu. Například římskokatolické církvi klesl počet lidí, kteří se k ní hlásí, o 76 tisíc osob, ke svědkům Jehovovým se hlásí 518 lidí a zhruba stejně (570) se přihlásilo k morálním hodnotám rytířů jedi ze série sci-fi filmů Hvězdné války.

V kraji žije téměř 26 tisíc cizinců, což je čtyřikrát více než před deseti lety. Nejpočetnější jsou Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. „Zatímco v roce 2001 tu bylo 1760 Vietnamců, nyní jich je 5026,“ uvedl Chlad s tím, že Plzeňský kraj obsadil v počtu zahraničních pracovníků třetí příčku v České republice po Praze a Karlovarsku.

Ze statistik lze také vyčíst, že 96,6 procent domácností používá splachovací záchod a 97,3 procenta mají koupelnu. Zvýšil se počet rodin, které topí dřevem (o 64,5 procent), a přibývá také těch, kteří využívají k topení plyn.

Na otázky statistiků neodpovědělo asi 2,5 procenta lidí. „Obdrželi formuláře, ale vyplněné tiskopisy nevrátili,“ uvedla Lenka Dostálová z plzeňského statistického úřadu.

Autor: Dana Veselá

Místo události:
29.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení