Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, říká starosta třítisícového Lokte

Loket – Prázdninové interview se starostou města Lokte Jaroslavem Hlavsou.

23.7.2010
SDÍLEJ:

Jaroslav Hlavsa, starosta LokteFoto: Kristián Šujan

V podzimních volbách chce obhájit pozici starosty. Jaroslav Hlavsa miluje golf, hudbu, dýmku a svou práci.


Jaké ve městě plánujete investice?
V červnu jsme podali žádost o dotaci na předláždění náměstí a další významné investice do infrastruktury jsou projekčně připravené. Nejtěžší dnes je udržet, řekněme, „tah na bránu“. Nezastavovat přípravu dalšího rozvoje, přestože aktuální finanční situace města není zrovna optimistická. Já osobně si myslím, že by to byla chyba. Opatrnost je ale určitě namístě.


Je Loket zadlužený?
Naopak, oddlužený. V květnu loňského roku se nám podařilo zajistit na naše poměry astronomickou částku cca 40 mil. Kč na vyrovnání starého dluhu. Dluh vznikl již někdy na počátku nového tisíciletí zpackaným spekulativním prodejem lukrativních pozemků překupníkům, respektive tím, že „město“ jaksi projedlo zálohu za předmětné pozemky a neočekávalo, že by ke skutečné realizaci prodeje nemuselo vůbec dojít. No, a ono nedošlo, spekulant, mimochodem velmi podezřelý subjekt, ohlásil bankrot a správce konkurzní podstaty požádal o vrácení peněz - průšvih byl na světě. Situace byla o to dramatičtější, že správce chtěl prostředky hned a úrok v tomto případě je opravdu vražedný. Ale zvládli jsme to, i když jsme, zejména kvůli tomu, tak nějak stále „na nule“. Tohle zastupitelstvo holt mělo trochu smůlu. Skrytý dluh, propad daňových výnosů v důsledku krize… To ale uslyšíte od všech starostů.


Takže už dluhy nemáte?
Dluhy samozřejmě máme a na rozdíl od minulosti je evidujeme! Jsou to hlavně překlenovací úvěry, kterými překonáváme dobu mezi podpisem smlouvy o poskytnutí dotace a jejím proplacením po dokončení stavby. V tom, a jistěže nejen v tom, spočívá úskalí dotačních peněz. Na druhou stranu bych rád předával příštímu zastupitelstvu pokladnu v lepším stavu, než jsem ji přebíral, ale asi to již nestihnu. Mám předjednané převody pozemků pro období 2011 – 2014 za zhruba 80 milionů, což by měla být dostatečná suma pro finanční spoluúčast i k těm největším investičním záměrům. Nejdůležitější ale je, aby tyto prostředky, tedy kapitálové výnosy, byly striktně používány na krytí investic do dalšího rozvoje města, do jeho infrastruktury. Tyto prostředky se nesmí „projídat“, jak bylo doposud zvykem. Nemůžeme donekonečna hřešit na to, že jsme město majetkově silné a že je vždy kam sáhnout a něco prodat. Základem je snaha o vyrovnaný rozpočet. A právě v tomto ohledu jsme již udělali naprosto zásadní a, jak dobře víte, docela dramatické kroky, především v oblasti komunálních služeb.


Blíží se komunální volby. Budete se snažit obhájit pozici starosty Lokte?
Ano. Už proto, že bych rád dokončil rozdělanou práci – rozpracované investice. Ale také proto, že jsem se, řekněme, rozkoukal. Některé systémové změny jsem stihl realizovat a na další, dle mého názoru nutná systémová opatření mám již vytříbenější názor.


Když to nevyjde – vrátíte se do pozice ředitele Loketských městských lesů?
Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Uplatnění ve firmě, kterou jsem zakládal, bych určitě našel, ale o tom teď nepřemýšlím. Se svými kolegy lesníky dosti intenzivně spolupracuji především na komunální úrovni, a praktické lesnictví vidím bohužel z rychlíku. I tak je to hezký pohled. Myslím si, že málokdo dokáže docenit praktický význam existence takto schopné a výkonné společnosti pro vlastní město jako já ze své nynější pozice.


Na jakém koncertě v amfiteátru pod hradem jste letos už byl?
Samozřejmě na anglických legendách a také na rock festu s „Gaiou“. Myslím, že dobrý.


Půjdete letos na Rusalku?
Samozřejmě. Na desáté výročí, kterého se bude účastnit mimo jiné vnuk i pravnuk A. Dvořáka, musím i služebně. Těším se na Carminu Buranu i Nabucca, ale nejvíc na to, že se Loket na tři týdny naplní směsicí kumštýřů a kultury lačných turistů. Tu atmosféru mám na tom nejraději.


Jakou hudební legendu byste nejraději jednou viděl v loketském amfiteátru?
Spíše si přeji, aby organizátorům jejich akce vycházely, aby měli plný dům. Trváte-li na jméně, pak si myslím, že by se v Lokti dobře vyjímal Paco de Lusia s nějakou větší výpravou.


Jak osobně hodnotíte sportovní vyžití v Lokti?
Na třítisícové městečko to není až tak špatné. Také si myslím, že nemusí vše táhnout město. Je tu prostor pro soukromé iniciativy a mám pocit, že se vbrzku nového sportoviště dočkáme.


Stále ještě kouříte dýmku? Vaše žena má nekuřáckou kavárnu, zakazuje vám v ní kouřit?
Ano, zákaz je striktní a jeho dodržování je bedlivě střeženo. Má to i své výhody – musím si jít zabafat do jiného lokálu.


Prý jste náruživým hráčem golfu, kam nejraději chodíte hrát? Nepřivítal byste v Lokti golfové hřiště?
Propadl jsem tomu sportu – kultuře. Členství mám v Sokolově. Mám to štěstí, že golf baví i moji paní, takže si pravidelně dopřáváme takové pohodové úterky. Tedy pohodové, až při golfu jsem zjistil, že se to děvče umí i vztekat. Golf, jak jsem jej poznal, není snobská záležitost. Jeho kouzlo spočívá v sebepoznávání, sebeovládání, a někdy je to radost. Myslím, že nějaké jamky se v Lokti také dočkáme, ale na oficiální hřiště to nevypadá. Spíše raritky typu odpal z hradu do amfíku.

K. Šujan

23.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení