Bývalý starosta Stanovic Radek Langmaier odmítá, že by se ve své funkci dopustil něčeho nezákonného. Protikorupční policie totiž v pondělí navrhla obžalovat ho hned z několik trestných činů. Jak uvedla mluvčí policie Alena Vokráčková pro ČTK, zpovídat by se měl především z porušování povinnosti při správě cizího majetku, dále ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění obce.

V neposlední řadě mu policie vytýká, že měl zmařit vyhlášení předčasných voleb v létě roku 2005. „Žádnou takovou informaci jsem zatím nedostal. Se svým advokátem ale požádáme o zrušení mého stíhání,“ prohlásil včera obviněný exstarosta Langmaier. „Trestné činnosti se obviněný doustil tím, že uzavřel za obec ve čtyřech případech smlouvy a dohody o provedení prací, přičemž stanovil odměnu v nepřiměřené výši.

Tím obci způsbil škodu ve výši sto deset tisíc korun,“ upřesnila mluvčí Vokráčková. To už v červnu roku 2005 konstatovali členové bývalého finančního výboru Ján Beňák, Václav Knedlík a Viktor Obulaný. Ve své zprávě například uvádějí: „Smlouva na sekání trávy na dvacet hodin za patnáct tisíc korun, což činí sedm set padesát korun za hodinu.

K tomu se starosta vyjádřil, že je jeho věcí, jakou smlouvu s ým udělá. Datování smluv není reálné. Stanovení mezd je oproti běžným mzdám v regionu vysoce nadhodnoceno.“ Všechny výhrady vůči hospodaření shrnuli členové výboru do devatenácti bodů. „Výbor konstatuje trvalé a dlouhotrvající nesprávné způsoby nakládání s obecními financemi a doporučuje situaci rozebrat na jednání zastupitelstva,“ píší v závěru zprávy. Někteří zastupitelé Langmaierovi vyčítali, že za nestandardní odměny pracovali pro obec i jeho příbuzní. „Jde jen o jednoho člověka, mého bratrance. Dělá pro obec celkovou údržbu, seká trávu, stará se o cesty.

Svou práci dělal nad rámec smlouvy a nedostal ani zaplaceno za to, co udělal,“ poznamenal nyní exstarosta. Ten také popírá, že by mařil vyhlášení předčasných voleb. V létě roku 2005 totiž klesl počet zastupitelů ve Stanovicích pod zákonnou hranici, a měly být vyhlášeny volby. Langmaier však opakovaně nedodal zaměstnancům krajského úřadu potřebné dokumenty. Lhůta pro vyhlášení voleb tak vypršela. „Podle závěrů kraje i ministerstva vnitra bylo z mé strany všechno v pořádku,“ hájil se Langmaier.

Stanovisko krajského úřadu je ale opačné. „Panu Langmaierovi jsme žádné písemné závěry neposkytli. Pravda je taková, že bývalý starosta ohledně vyhlášení voleb pochybil. Nejenže nás včas neinformoval o poklesu zastupitelů pod zákonem danou hranici, opakovaně nám ani nepředložil to, o co jsme ho žádali. Nemohli jsme tedy konstatovat, že v této věci bylo vše v pořádku,“ dodala mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.