Jako v politickém pořadu Kotel se museli cítit na svém čtvrtečním jednání dalovičtí zastupitelé. Ti před nedávnem odvolali starostku Moniku Brabcovou, což si vysloužilo ostrou kritiku dalovické veřejnosti. Jednání nakonec skončilo bez výsledku – Dalovičtí zatím nového starostu nemají.

„Proč jste starostku odvolali? Bylo to potajmu, nic jsme nevěděli. Chceme vysvětlení. Pokud dělala chyby, tak je to záležitost celého zastupitelstva, a ne její. Proč by to za vás měla vyžrat jen ona!“ ozývaly se výkřiky během jednání zastupitelstva.

Zastupitelé se snažili lidem oponovat a situaci vysvětlit, ale jejich argumenty na veřejnost příliš nezabíraly. Diskuse nakonec skončila bez výsledku. Zastupitelé se snažili pokračovat v jednání o volbě nového starosty, ale nabídku na vedení obce postupně odmítli všichni dotázaní zastupitelé. „Způsob, jakým byla paní starostka odvolaná, se mi nelíbí, a proto bych tuto nabídku nepřijal,“ řekl zastupitel Milan Holý. Nakonec se tedy nic nevyřešilo a lidé naštvaně odcházeli. „Ignorujete naše dotazy, chceme veřejnou diskusi. Zklamali jste nás. U příštích voleb vám to spočítáme,“ sneslo se na hlavy dalovických zastupitelů.

Samotná exstarostka Monika Brabcová je se situací v zastupitelstvu nespokojená. „Kdyby mi řekli, že se mnou nejsou spokojeni a nechtějí, abych byla starostka, tak to beru. Mám ale ráda jednání na rovinu. Takto slyším po obci jen pomluvy, které se dotýkají i mé rodiny. Rozhodně budu požadovat omluvu,“ nastínila odvolaná starostka.

Podle Lukáše Kolovrátka, který do zvolení nového starosty plní funkci místostarosty, však byly důvody k odvolání starostky oprávněné. „Mně se nelíbilo, jakým stylem fungovalo technické vedení obce. Několikrát jsem paní starostku upozorňoval na to, kde vidím chyby, ale nikdy se nic nedělo. Proto myslím, že její odvolání bylo na místě, protože nesla odpovědnost,“ řekl Kolovrátek.

Ten také popřel, že by odvolání Brabcové bylo účelové a připravené. „To rozhodně ne, vzniklo při hodnocení prezentace obce. Konkrétně já nemám zájem obec řídit. Mám svůj vlastní business, takže by mě ani nenapadla nějaká hra o moc. Šlo o viditelné chyby, které bylo potřeba nějakým způsobem řešit,“ uvedl dočasný místostarosta Dalovic Kolovrátek.