Sociální demokrat Pavel Čekan se stal po ustavujícím zasedání ostrovského zastupitelstva pro příští čtyři roky starostou města. Po jeho boku usedne staronový místostarosta a stranický kolega Milan Matějka, sedmičlennou radu města pak doplní Josef Železný, František Wohlmuth (oba ČSSD), Libor Bílek (TOP 09), Vladimír Trafina (Zahrádkáři) a Václav Brodec (KDU–ČSL). Občanští demokraté, kteří řadu let hráli na ostrovské radnici prim, jdou s pěti mandáty v jedenadvace­tičlenném zastupitelstvu do opozice.

„Do ustavujícího jednání zastupitelstva se nepodařilo uzavřít koaliční smlouvu mezi ODS a ČSSD. Není tedy důvod, proč bych měla být místostarostkou,“ komentovala výsledek hlasování Jitka Samáková (ODS), kterou radní Libor Bílek navrhoval na post místostarostky. Občanským demokratům od počátku koaličních jednání vadil požadavek ČSSD na tři uvolněné zastupitele. „V první týdnu jednání s ČSSD a TOP 09 se hovořilo o tom, že bych měla být místostarostkou. Ale vzhledem k tomu, že se nepodařilo najít shodu v otázce počtu uvolněných zastupitelů, začala ODS jednat o možné koalici po vlastní linii,“ doplnila Samáková.

Požadavek na tři uvolněné zastupitele však na ustavujícím zasedání zastupitelstva vůbec nezazněl. „Odstoupili jsme od něj v okamžiku, kdy bylo jisté, že se nám podaří sestavit vedení města podle našich představ,“ vysvětlil nový starosta Pavel Čekan. Nominaci na vedení města podpořilo dvanáct z jedenadvaceti zastupitelů.

Specialitou, a v dnešní době takřka kuriozitou byl způsob hlasování o nové podobě vedení města. Pavel Čekan totiž prosadil, aby se o starostovi, místostarostovi a členech rady hlasovalo veřejně. Obyvatelé Ostrova, kteří zcela zaplnili půdu staré radnice, tak měli dokonalý přehled o tom, kdo jak hlasoval. Tento počin kvitovali potleskem.