Okolním obyvatelům komplikují život a z městských pokladen vycucávají statisíce. Pomoci má  nový zákon, kvůli pandemii je ale zatím v podstatě nevymahatelný.

Perný boj s vraky svádí Cheb. Za posledních pět let dostala radnice hlášení o 112 odstavených vozech. Z ulic dostala všechny. „Městská policie monitoruje všechny autovraky. Každý týden probíhají kontroly celého města a nalezené autovraky se okamžitě řeší,“ poznamenává mluvčí radnice Simona Liptáková. Zadarmo to ale nebylo. Náklady na odtažení a případnou EKO likvidaci vyjdou město na tisíc korun za jedno auto.

Ne vždycky je ale zásah města možný. Podle zákona existuje tenká hranice mezi tím, kdy je automobil v dezolátním stavu vrakem a v podstatě odpadem určeným k likvidaci. A kdy jen vozem nezpůsobilým k jízdě. „To je vozidlo, které nemá registrační značky, má propadlou technickou kontrolu, nemá některou z povinných součástí k provozu na pozemních komunikací a podobně,“ vysvětluje mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. Dokud se z této kategorie vozů nestaly přímo vraky, nemohla je města až do minulého roku řešit. „Od loňského roku můžeme, pokud neuspokojivý stav trvá více než šest měsíců, zjišťujeme majitele vozidla, obesíláme jej výzvou, a pokud nereaguje, můžeme auto zlikvidovat,“ doplňuje mluvčí. V hledáčku karlovarské radnice je momentálně pětatřicet takových vozů. Jejich majitelé ale dostali kvůli pandemii covid-19 po celé Evropské unii pardon a až do června 2021 proti nim města zakročit nemohou. Než nařízení EU začalo platit, v Karlových Varech novela pomohla několikrát. „Jen vloni jsme novelu využili u 28 případů, 19 z nich mělo propadlou technickou a devět bylo bez registrační značky,“ vypočítává Kopál.

V krajském městě jsou náklady na odstranění odstavených aut vyšší než ve zbytku kraje. Podle Jana Kopála se vyšplhají na více než 2300 korun za vůz.

Odstavené automobily požírají nejen městské peníze, ale jsou především každý den trnem v oku obyvatelům dotčených lokalit. Svoji zkušenost popsala Deníku obyvatelka Aše Karolína Šťastná. „Někdo nám přímo před dům před půl rokem přitáhl autovrak, který nemá ani poznávací značky (SPZ), má vyfouklá kola, je celý zrezivělý a padají z něj různé součástky,“ popisuje. Opakovaně volala na městskou policii, vrak ale zůstává stále na místě. Obyvatelé Jateční ulice, kde stojí, jsou rádi za každé parkovací místo, kterých je nedostatek. Často tak mladá rodina nemá kde zaparkovat. „Kolikrát jsme auto museli nechat celkem daleko od bydliště a nebo vedle popelnic na třídění odpad, kde na nás někdo zavolal policii,“ popisuje svoje zkušenosti Karolína Šťastná.

V samotné Aši zaznamenala radnice za pět let 118 odstavených vozidel. Zlikvidovat se jich podle sdělení radnice podařila polovina. Proti ostatním zatím kvůli odkladu zákona zakročit nemohla.