Rachot stavebních strojů k pitné kúře lázeňských hostů i v neděli, ohňostroje kdykoliv a kdekoliv, chaotická výstavba v srdci lázní i obrovské billboardy s nabídkou bytů k prodeji v azbuce. To všechno by mělo být už za několik měsíců minulostí. Nový lázeňský statut, jehož definitivní verzi odsouhlasilo vedení města, má vstoupit v platnost ještě letos.

„Jde o poslední fázi. Připomínky jsme dokončili a dokument odeslali, protože konečnou podobu lázeňského statutu musí schválit vláda,“ vysvětlil Jiří Klsák (KOA), náměstek primátora.

Nový lázeňský dokument jasně definuje veškeré dění ve vymezené lázeňské zóně a nahradí zastaralý dokument z roku 1956. „Oproti dnešním poměrům byla kolonádní nařízení v první polovině dvacátých let velmi přísná, a ať bude nový lázeňský statut jakkoliv striktní, budou vždy liberálnější než kdysi,“ vysvětlil historik Stanislav Burachovič. Na kolonády tehdy nesměl vstoupit vandrák, zakázána byla jízda na kole, míčové hry, kouření a zpěv po nocích.

„Statut má v lázních zajistit klid a především ochranu přírodních léčivých zdrojů. To je alfa a omega lázeňského života,“ doplnil historik.

Hosté, kteří do Karlových Varů přijíždějí dnes, se kromě všech těchto zakázaných nešvarů potýkají se stavebním ruchem, v noci je budí ohňostroje a architekturu lázní hyzdí obrovské billboardy s nabídkou apartmánů, zavěšené jako prádlo téměř na každém třetím domě. „To vše by mělo zmizet. Stavební práce jsou povoleny pouze do osmnácté hodiny, v neděli vůbec. Povoleny nebudou ani velkoplošné reklamy v českém nebo jakémkoliv jiném jazyce,“ zdůraznil Jiří Klsák.

Ohňostroje statut zakazuje. „Povoleny budou pouze na silvestra a při významných kulturních výročích. Jinak hrozí sankce, a to opakovatelné,“ konstatoval náměstek. Vůbec poprvé se ve statutu objevují regulační opatření, která ovlivní budoucí výstavbu. Jsou stanovena sice velmi obecně, ale už se z nich dá vycházet,“ doplnil Jiří Klsák.