D6 ve směru od Prahy nyní končí po 40 kilometrech u Krušovic, navazující tři úseky, přeložka u Krupé a obchvaty Hořesedel a Hořoviček včetně jesenické křižovatky, se staví. Letos na jaře chce ŘSD spustit stavební práce na navazujícím a zároveň nejdelším úseku D6 – dvanáctikilometrové části na jihu Ústeckého kraje mezi jesenickou křižovatkou a Lubencem. Od loňského května běží výběrové řízení na zhotovitele, lhůtu pro podání nabídek ŘSD několikrát posunulo. Nyní platí termín 7. únor.

Ještě letos by ŘSD chtělo zahájit stavbu dalšího úseku dálnice, a to necelých osmi kilometrů mezi Knínicemi a Bošovem v Karlovarském kraji. Úsek přímo naváže na už dříve hotové části Lubenec – Bošov a obchvat Lubence. ŘSD má vykoupené téměř všechny pozemky, podalo žádosti o vydání stavebních povolení, v místě probíhá zjišťovací archeologický průzkum a zpracovává se zadávací dokumentace pro výběr zhotovitele.

„Tato dokumentace by měla být zhruba v polovině roku 2024 hotová a v druhé polovině roku bychom už měli soutěžit zhotovitele. Stavba by měla začít na přelomu let 2024 a 2025,“ uvedl ředitel karlovarské správy ŘSD Lukáš Hnízdil.

Právě doba výběrového řízení na dálniční stavby je ale nejistá, pokud by trvalo dlouho jako u zmíněného úseku jesenická křižovatka – Lubenec, stavební práce by začaly až v průběhu roku 2025.

Rychlost 150 kilometrů za hodinu bude například platit na dálnice D11 v úsek mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Kde dále mohou řidiči přidat? Podívejte se na mapu v článku.
Rychlost 150 na dálnicích bude platit v ČR jen někde. Podívejte se, kde přesně

Mezi Knínicemi a Bošovem projekt předpokládá celkem 70 stavebních objektů, z nichž je šest mostů – pět na samotné D6 a jeden nad ní. Součástí bude též jedna mimoúrovňová křižovatka (MÚK Žlutice) u Knínic. Trasa dálnice povede přibližně z poloviny souběžně se stávající silnicí I/6, v západní části se pak mírně odkloní jižním směrem. U Verušiček v místě dnešní benzinové pumpy se počítá v rámci samostatné investice se stavbou odpočívky.

V roce 2025 má ŘSD v plánu zahájení stavby dalších dvou úseků na Karlovarsku, a to Žalmanov – Knínice a Karlovy Vary – Olšová Vrata. To by spolu s úseky ve Středočeském a Ústeckém kraji znamenalo, že se v příštím roce bude pracovat na padesáti kilometrech dálnice. Celá D6 mezi Prahou a Karlovými Vary má být hotová v roce 2028.

Co se staví (termín zprovoznění):

6,5 km Krupá (2024)
9,2 km Hořesedly (2025)
5,2 km Hořovičky (2025)

Plánované zahájení v roce:

2024
12,1 km jesenická křižovatka – Lubenec (2026)
7,9 km Knínice – Bošov (2028)

2025
7,0 km Žalmanov – Knínice (2028)
8,0 km Karlovy Vary – Olšová Vrata (2028)

2026
7,3 km Olšová Vrata – Žalmanov (2028)

Mohlo by vás zajímat: V Blšanech se hraje fotbal i v zimě. Teď tam má sraz česká reprezentace

Zdroj: Deník/Petr Kinšt