Anketa Stavby Karlovarského kraje právě vstoupila do 23. ročníku. Od středy 15. května rána mohou lidé opět dát hlas svému favoritovi, a to tradičně ve třech kategoriích - stavba, nerealizovaný projekt a zachráněná památka. „Letos je přihlášených poměrně hodně. O stavbu kraje se uchází 28 objektů, o nejlepší projekt 12 a v kategorii zachráněných památek máme šest adeptů,“ uvedla Anna Vlášková, manažerka Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary (RSSKV), které akci Stavby Karlovarského kraje každoročně pořádá.

Škála přihlášených staveb, ale i projektů, je i v letošním roce velice pestrá. Mnoho velmi zajímavých objektů se realizovalo v Krušných horách. Napříč Karlovarským krajem byly do ankety přihlášeny bytové domy, mosty, komunikace, parky, ale i zámek, nemocnice, penzion, škola, knihovna, obchodní dům nebo dům sociálních služeb.

Dítě v autě strážníků.
Chlapeček v pyžamu stál ve Varech u morového sloupu, holčička u terminálu MHD

Žhavým kandidátem na titul jsou hned dva subjekty na území Karlových Varů, které loňskou anketu nestihly. V prvém případě jde o přebudovaný bazén v hotelu Thermal, ve druhém pak o zrekonstruované Císařské lázně. Ty v kategorii stavba roku soutěží hned dvakrát. „Přihlásili jsme revitalizaci Císařských lázních jako takovou, a koncertní sál, který se nachází uvnitř lázní, jako samostatnou stavbu,“ uvedl karlovarský hejtman Petr Kulhánek.

„Myslím si, že letos je opravdu z čeho vybírat. Anketa končí 18. června v 15 hodin. Ten, kdo bude hlasovat ve všech třech kategoriích, se účastní slosování o ceny. Vítěz získá vyhlídkový let balónem,“ upřesnila Vlášková.

Tragická nehoda.
Tragická nehoda u Čichalova je už třetí "smrťák" na Karlovarsku během týdne

Systém umožňuje v každé kategorii hlasovat jen jednou. Nad případnými podvody od letošního roku nově dohlíží navíc umělá inteligence. Je vidět, že i letos v přihlášených dominuje veřejná správa. Soukromý sektor zůstává v realizaci staveb kvůli krizi zdrženlivý. Zatímco u staveb a projektů se musí za přihlášku platit, administrativní poplatky se nehradí za památky. Ty navíc dostanou od RSSKV zdarma videodokumentaci a fotografie, které jsou nedílnou součástí ankety.

Přihlášené stavby na území Karlových Varů
Vedle už zmiňovaného bazénového centra v Thermalu a Císařských Lázních jde o rekonstrukci pavilonu L v nemocnici, o opravu Bezručovy ulice a obchodní dům Redy na Jáchymovské ulici. Velké zastoupení mají Karlovy Vary v projektech, z 12 přihlášených se totiž sedm nachází v katastru krajského města. Konkrétně je to Chebský most, rekonstrukce Drahomíry na bytový dům, rekonstrukce multifunkčního domu na rohu Varšavské ulice a třídy T. G. Masaryka, kterou plánuje SUAS Group, výstavba nových pavilonů v nemocnici, Karlovarské inovační centrum v areálu krajského úřadu, parkovací dům u galerie, ale i část dálnice D6 mezi krajským městem a Olšovými Vraty.

Zdroj: Kopecká Jana