Anketa o nejlepší stavbu Karlovarského kraje, která se letos konala už po 22., má své vítěze. A nejde jen o jednoho. Stavbou roku se totiž staly hned dva objekty. Jde dokončení o revitalizace areálu Karlovarské krajské nemocnice v Chebu a také o druhou etapu rekonstrukce Vřídelní kolonády.

„Je to tak. Letos jsou dva vítězové. Tak se usnesla odborná porota. Je to poprvé v historii. Také v přihlášených a doposud nerealizovaných projektech se na jedné příčce objevili dva soutěžící, jde o druhé místo, které patří Transformaci okolí jezera Medard a zároveň Multifunkčnímu domu v Dolních Nivách. Zatímco první zmiňovaný je velkým projektem, multifunkční dům je naopak menším, přesto oba získaly od poroty stejný počet bodů,“ komentovala výsledky letošní ankety Anna Vlášková z Regionálního stavebního sdružení Karlovy Vary, které akci Stavby Karlovarského kraje tradičně pořádá.

V průběhu noci hasiči zasahovali u  dvanácti událostí, kdy se ve většině případů jednalo o likvidaci spadlých stromů či větví na komunikace.
Noční bouře v západních Čechách: Popadané stromy, větve či lampy v Babylonu

Druhé místo v kategorii dokončených staveb získala Přestavba bývalé textilní továrny v Plesné. Karlovarská náplavka pak získala třetí místo. Ta naopak nejvíce bodovala u veřejnosti. Přihlášené stavby a projekty posuzuje nejen odborná porota, ale své favorita vybírá i široká veřejnost. „Účast obyvatel byla nakonec velmi slušná. Platných a ověřených hlasů bylo odevzdáno 12 040,“ konstatovala Anna Vlášková.

Kategorie stavby v rámci veřejné ankety se účastnilo 4 451 lidí. Náplavka získala 806 hlasů. Na druhém místě skončila rekonstrukce sportovního areálu, kterou volilo 456 respondentů.

Jako nejlepší nerealizovaný projekt vybrala porota Rekonstrukci výpravní budovy v železniční stanici ve Františkových Lázních. Druhá místa už byla zmíněna. Třetí příčku pak obsadila Astronomická observatoř v Branišově. Veřejnosti se naopak nejvíce líbila Transformace okolí jezera Medard, které dalo svůj hlas 1 012 lidí. Františkolázeňská výpravní budova v železniční stanici se umístila na druhém místě.

Kvůli přítomnosti korunního svědka Pavla H. byli u soudního líčení opět ozbrojení policisté. Při jeho výpovědi veřejnost být nemohla.
Vražda vyhazovače: Policie už řeší další trestnou činnost, která zazněla u soudu

V nominovaných zachráněných památkách pak veřejnost nejvíce zaujal statek v Pomezné.

Projektantem roku v rámci 22. ročníku soutěže se stal Pavel Šlapa, a to za dlouhodobé vynikající výsledky při projektování a posuzování dopravních staveb, stavbyvedoucím roku Ladislav Keller, kterého porota vybrala za dlouhodobé úspěšné a kvalitní řízení dopravních staveb. A osobností stavitelství Karlovarského kraje je tentokrát Vladimír Kádě, který získal cenu za příkladnou celoživotní práci v oblasti investiční výstavby a profesní angažovanosti především v Karlovarském kraji.

Soutěž poprvé partnersky zaštítilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Historicky první cena ministra Jozefa Síkely tak putuje do Plesné za přestavbu bývalé textilní továrny. Ta získala i cenu hejtman Petra Kulhánka, karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová pak svou cenu předala naopak karlovarské Náplavce.