Cestující vlakem z Čech do Německa či zpět se musí v následujících hodinách připravit na komplikace. Odborový svaz strojvedoucích GDL u dopravce Deutsche Bahn AG vyhlásil po krátké době další stávku, která začne ve čtvrtek 7. března ve dvě hodiny ráno a bude trvat 35 hodin. Jak Deníku potvrdil mluvčí Českých drah Filip Medelský, čeští a němečtí dopravci vyjednávají, jak situaci vyřešit, aby se mohlo cestovat z jednoho státu do druhého. Omezení se dotkne spojů jezdících přes západní Čechy.

„Bude to podobné jako u čtyř předchozích stávek. Bavíme-li se o Plzeňském kraji, tak největší dopad bude mít stávka na Bavorský expres z Prahy do Mnichova. Železniční spojení bude zajištěno v úseku Praha – Plzeň – Domažlice, ve stanici Plzeň hlavní nádraží bude nutný přestup do jiné soupravy. V navazujícím úseku Domažlice – Furth im Wald – Regensburg zajistí České dráhy a dopravce die Länderbahn přepravu cestujících náhradní autobusovou dopravou s přestupem mezi autobusy ve stanici Furth im Wald. V úseku Regensburg – Mnichov již budou v provozu opět vlaky. Stejná opatření platí i pro cesty v opačném směru,“ nastínil Medelský. Vlaky jedoucí z Prahy končily už v Domažlicích i při minulé stávce. Podrobné informace uvádí České dráhy na svém webu.

„V Karlovarském kraji nepojedou spěšné spoje mezi Chebem a bavorským Marktredwitz. Vlaky linky Marktredwitz - Cheb - Aš - Hof a zpět pojedou ve dnech stávky bez omezení, nicméně ve dnech 7. a 8. března budou vlaky v úseku Cheb - Marktredwitz v době od 8 do 14 hodin nahrazeny autobusem z důvodu plánované opravy na trati,“ doplnil Medelský. Také k tomuto omezení mají ČD podrobnější informace.

ČD upozorňují, že již v noci před stávkou (ze 6. na 7. ledna) také již nepojedou noční vlaky do a z Německa.

„Prosíme cestující, aby sledovali aktuální informace a plánovali své cesty s přihlédnutím k těmto změnám. Informace pravidelně aktualizujeme na www.cd.cz/omezeniprovozu a v aplikaci Můj vlak,“ uzavřel Medelský a dodal, že ČD doporučují cesty v období stávky do/z Německa provést do středy 6. března odpoledne, nebo je odložit až na sobotu 9. března. V době stávky je třeba počítat s významně omezeným železničním provozem na většině území Německa. Cestující, kteří kvůli stávce své jízdenky nevyužijí, je mohou buď vrátit a jízdné dostanou zpět v plné výši, nebo mohou jízdní doklad použít až do 15. března. „U jízdenek je zrušena vazba na konkrétní vlak. Cestujícím doporučujeme pro nové cesty zakoupení místenek,“ řekl Medelský.

Stávka by měla skončit v pátek 8. března ve 13 hodin. Vzhledem k rozsahu stávky počítají Deutsche Bahn, že stabilizace železničního provozu bude trvat i několik hodin po oficiálním ukončení stávky, pravděpodobně po zbytek pátečního dne. K běžnému fungování by se německá železnice měla vrátit v sobotu. Odborový svaz GDL zároveň veřejně deklaroval, že po ukončení této stávky bude další stávkové akce vyhlašovat bez předchozího ohlášení.