Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Steiner: Politici Ústeckého i Karlovarského kraje se na všem předem dohodli

Ústí nad Labem – Manažer, který byl odpovědný za čerpání evropských dotací, vysvětluje, proč se rozhodl veřejně promluvit. 

24.5.2012 15
SDÍLEJ:

Monitorovací výbor ROPu Severozápad na jednom ze svých zasedání.Foto: Archiv ROP Severozápad

Hodinu ve čtvrtek 24. května bývalý ředitel jednoho z odborů Úřadu regionální rady Severozápad Leo Steiner vysvětloval, proč vystoupil s obviněním o mafiánských praktikách v rozdělování evropských dotací. Podle něho se na všem politici Ústeckého a Karlovarského kraje předem dohodli. Jeho obvinění přinášíme zkrácenou formou otázek a odpovědí.

Proč jste se rozhodl vystoupit?
Důvodů je více, Jednak je tomu nakloněná doba. Je za minutu dvanáct k tomu napravit nekalé praktiky při realizaci těchto projektů.

Jaké praktiky?
To, co se odehrává, jsem nazval, že ROP je tunelován, privatizován. Ze svých osobních zkušeností mohu říci, že je to na hraně mafiánského řízení. Program byl tak koncipován od začátku. Záměrem bylo připravit takový program, aby již od počátku mohlo být politicky rozhodováno o přidělování jednotlivých prostředků, aby mohlo docházet k osobnímu obohacování jednotlivých osob a subjektů.
Velká část prostředků směřuje do subjektů, jež ovládají politici, kteří řídí kraje a velká města. Politici ovládli řídící i kontrolní struktury. Projekty byly připraveny jako neefektivní a předražené.

Jak politici zasahovali do dotací?
Politici se při spuštění programu dohodli, že ten celkový balík peněz 19 miliard korun přerozdělí mezi kraje klíčem 35 procent Karlovarský a 65 procent Ústecký kraj. To je základní porušení pravidel EU. Mám informaci, že snad existuje tajná smlouva. Možná ale již prošla skartovačkou.

Jaké máte důkazy?
Osobně jsem byl svědkem jednání vedení obou krajů, kde toto nejen zmiňovali, ale bylo to významným předmětem dohadování. Dokonce se připravovaly výzvy a bylo předem jasné, kdo peníze dostane. Byl jsem svědkem, že se jede nadoraz a do voleb se spouští co nejvíce výzev.

To jsou jediné chyby?
Špatné je i hodnocení projektů. Jednu třetinu bodového hodnocení dělají úředníci, a podle mne dobře. Druhou třetinu odborníci a třetí třetina je jen v rukou politiků, které jmenují jednotlivé kraje. Je to možnost v konečné fázi ovlivnit výběr projektu.

Co je třeba udělat?
Mělo by se zastavit hodnocení všech výzev. Musí dojít k odpolitizování programu. Oni sami sobě přidělují prostředky, hodnotí se a rozhodují personálně, a mají kontrolovat. Pak se může dít to, co se děje.
Je třeba, aby byly konkrétní osoby trestně odpovědné za to, co se děje. Předal jsem informace policii, ale nemohu být nyní konkrétnější. Je třeba udělat i systémový audit.

Autor: Vít Lukáš

24.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:
Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti. Volit sem přišla i hejtmanka Jana Vildumetzová a ministr dopravy Dan Ťok.

Volební účast je zatím průměrná

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Jak zajišťuje městská policie bezpečnost občanů a jejich hlasů během voleb?

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

V Karlových Varech odvolili favorité voleb, hejtmanka Vildumetzová i ministr Ťok

Karlovy Vary - /FOTO, VIDEO/ Poměrně značný zájem je o volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v krajském městě Karlovy Vary.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení