První zapálená svíce na adventním věnci, vánoční trhy, rozsvícené vánoční stromy, hvězdy v oknech, kouzelná atmosféra Vánoc. To vše je lidem z bývalých zemí Ruské federace, kteří bydlí v Karlových Varech, cizí. Nicméně, učí se. A někteří se dokonce tradičním českým předvánočním zvykům zkouší přizpůsobit. Je jich ale jako šafránu.

To má za následek, že střed lázeňského města je vánočně mrtvý. „Tady všude vždy v oknech svítily vánoční ozdoby, teď jsou černá. Tady všude si lidé zdobili vchody do domů adventními věnci, teď tady není jediný,” podivoval se jeden z Karlovaráků nad zešeřelými ulicemi nad Divadelním náměstím. Je to poněkud ponurá podívaná. Vánočně nádherně nazdobené hotely na lázeňské zóně, divadlo, z něhož tryská proud zlatých pruhů, třpytící se stromy a usměvaví a příjemně a celou tou nádherou svátečně naladění lidé.

A pak zlom. Nad tím vším je temno.

Světské svátky se totiž v Rusku slaví podle gregoriánského kalendáře a církevní svátky podle juliánského, staršího, východního kalendáře. Kalendáře se rozcházejí o 13 dní. A proto v noci z 1. na 2. ledna Rusové slaví světský Nový rok, někdy také Vánoce postaru, a 1. až 5. ledna jsou u nich silvestrovské, tak zvané novoroční prázdniny. A až 7. ledna slaví Rusové ortodoxní Vánoce, Narození Páně – Rožděstvo, a 14. ledna ortodoxní Nový rok.

„Rusové, kteří se přistěhovali k nám do domu, nevěděli o našich vánočních svátcích vůbec nic. Na Štědrý večer třeba začali vrtat do zdi a v kombinaci s koledami to bylo fakt ukrutné. Pak se jedna ze sousedek naštvala, vzala tác s cukrovím, zaklepala a pak jim vysvětlila, že Češi slaví svátky klidu, smíru a pohody. Pochopili to, což jsme velmi ocenili,” líčila soužití s ruskými sousedy jedna z Karlovaraček.

A aby toho nebylo málo, Rusové žasnou i na vánočních trzích. Nechápou, že například otýpka šišek zde stojí pětadvacet korun. „Što éto?” ptají se. Šišky, přátelé, jsou to obyčejné šišky. Ale i za ně, pokud chceme, zaplatíme. Protože jsou ´in´ na štědrovečerním stole a nyní velmi populární ve vánoční výzdobě interiérů. Mám je taky, ale z vlastní zahrady. A zadarmo.