Proti desetiprocentnímu snížení základní tarifní mzdy budou příští úterý 21. září v Praze demonstrovat zaměstnanci Ministerstva vnitra, přesněji řečeno hasiči a policisté. Jenom ze západu Čech jich pojedou na chystanou demonstraci stovky.

„Z Karlovarského kraje pojede šest autobusů s přibližně 320 policisty. Další ale pojedou vlastními vozy, takže reálný odhad počtu účastníků demonstrace je kolem čtyř set,“ konstatoval Vilém Šulcek, koordinátor nezávislého odborového svazu policistů pro Karlovarský kraj. Účast několika set policistů se podle jeho slov nikterak neodrazí na výkonu úterní služby. „Ti, kteří do Prahy pojedou, mají buď mezisměnová volna, nebo si kvůli demonstraci vzali dovolenou,“ vysvětlil Šulcek.

Na otázku, zda policisté, kteří budou v době demonstrace ve službě, budou vůči přestupcům milosrdnější, odpověděl: „Tato výzva proběhla také v Karlovarském kraji. Záleží ovšem na zvážení konkrétním policistou. Jsou přestupky, které se ze zákona dají řešit domluvou, ale jsou i takové, kde je sankce zákonem daná. V žádném případě tedy nepůjde o jakýsi generální pardon.“

Požadavky policistů podpoří v Praze i profesionální hasiči. „Pojedou dva autobusy, další rovněž pojedou svými auty. Z Karlovarského kraje tedy očekáváme účast přibližně 150 profesionálních hasičů,“ potvrdil Tomáš Markusek, předseda odborářů ze stanice Karlovy Vary.

Na úterní protest vyrazí také stovky policistů z Plzeňského kraje. Ani zde se však nemusí obyvatelé obávat, že by byl nějaký problém s pokrytím služeb. „Výkon služby výjezd příslušníků nijak neomezí. Máme všechno pokryté a zajištěné. Také z Plzně zamíří do Prahy demonstrovat někteří policisté. Přesné číslo však uvést nemohu, protože by to bylo značně zkreslené,“ informovala plzeňská krajská mluvčí policie Martina Kohoutová. Vysvětlila to tím, že někteří pracovníci mají na úterý nahlášenou dovolenou, ale nejsou povinni uvádět, kde přesně ji budou čerpat. „Je to každého soukromá věc, zda do Prahy pojede, či ne. Jsou objednané tři autobusy, ale někteří tam pojedou třeba soukromě svým vozem nebo se na místo dopraví jinak,“ objasnila.

Autobusy s demonstranty zamíří do Prahy a budou se shromažďovat na Letné. Koordinátoři Nezávislého odborového svazu Policie ČR ( NOS PČR) uvádějí, že průvod vyjde čtvrt hodiny před pravým polednem ze shromaždiště na Letné a zamíří kolem Úřadu vlády přes Mánesův most až na náměstí Jana Palacha, kde začne ve třináct hodin přibližně šedesátiminutová demonstrace policistů, hasičů a příslušníků ostatních bezpečnostních sborů.