Strakoničtí vojáci mají nová vozidla T-815/7 PVO, první výcvik s nimi absolvovali při nedávném cvičení Joint Fires Experimental ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku. Vozidla prověřili rovnou při ostrých střelbách z protiletadlových kompletů RBS-70NG.

„Během letošního července a září jsme postupně převzali deset nových nákladních automobilů T-815/7 PVO, která jsou určená k přepravě protiletadlových družstev RBS-70NG. Zbývajících šest z celkového počtu 16 vozidel obdržíme ještě do konce letošního roku,“ uvedl podplukovník Petr Řezníček, velitel 252. protiletadlového raketového oddílu, který získal vozidla do své výzbroje.

„Na Doupově jsme vozidla poprvé použili při taktickém cvičení. Laicky řečeno, vytáhli jsme je do terénu, do bláta a vyzkoušeli je včetně převozu ostrých raket. Testovali jsme například i datové spojení, jízdní vlastnosti a další schopnosti,“ vysvětlil podplukovník Řezníček, který řídil činnost strakonických vojáků na Doupově.

Novinkou oproti starším vozům T-810 PVO, které strakoničtí vojáci používají již řadu let pro přepravu protiletadlových družstev RBS-70, je vybavení stanoviště velitele družstva. Ten má ve vozech T-815/7 PVO termninál, který mu poskytuje informace o vzdušné siruaci. Ovládat jej může i za jízdy, což u předchozích vozů nebylo možné. „U systému RBS-70 se musel velitel družstva s terminálem zdržovat v těsné blízkosti u kompletu. Nyní má své pracoviště uvnitř vozidla, které může být od kompletu vzdáleno desítky metrů,“ upřesnil podplukovník Řezníček. Během cvičení na Doupově vojáci testovali i datové spojení mezi místem velení čety, které se nacházelo u průzkumného čidla RVR, pracovištěm velitele družstva a samotným palebným prvkem.

Nové vozidlo nabízí větší komfort pro vojáky

Další výhodou nového vozidla je i větší komfort vojáků. Disponuje prostorem pro uložení výstroje, výzbroje i osobní výbavy a materiálu. Vojáci zde mají místo pro odpočinek a přípravu stravy.

Při vývoji nového vozu se vycházelo z již zmiňované Tatry 810 PVO a přihlíželo se ke zkušenostem vojáků. „Musíme ocenit vstřícný postoj zaměstnanců Vojenského technického ústavu, kteří se snažili zohlednit řadu našich připomínek a požadavků na úpravy ať už během výroby vozidla, při podnikových a vojskových zkouškách, až do okamžiku převzetí vozidel našimi vojáky,“ dodal podplukovník Řezníček.

Spolupráce s letectvem, dělostřelectvem a dalšími jednotkami

Cvičení v Doupovských horách nebylo pro vojáky přínosem jen z hlediska testování nové techniky. Strakoničtí vojáci také pilovali spolupráci s letectvem, dělostřelectvem, jednotkami vzdušného průzkumu, tankisty i dalšími složkami napříč celou armádou.

Během cvičení demonstrovali i široké portfolio svých schopností. Předvedli, že před útoky ze vzduchu mohou bránit nejen stacionární cíle, jako jsou například místa velení nebo shromaždiště vojsk, ale že jsou schopní i rychlého aeromobilního zasazení. „Zbraňový systém RBS-70 i RBS-70NG je nejen spolehlivý a výkonný, ale zároveň i skladný a lehce přemístitelný. Protiletadlové družstvo se tak může snadno, například pomocí vrtulníku, přepravit na určené místo a podporovat výsadkové či speciální jednotky. Koneckonců tuto formu spolupráce jsme si vyzkoušeli letos v květnu během Swift Response 2022, největšího cvičení výsadkových jednotek v rámci NATO,“ dodal podplukovník Petr Řezníček.

Jana Samcová