Pro kterou ze tří verzí zpracované strategie zdravotnictví v Karlovarském kraji se zastupitelé rozhodnou, to je zatím předmětem obsáhlých diskuzí a jednání. Dvousetstránkový dokument, na němž nezávislí odborníci pracovali sedm měsíců, mají nyní na stole krajští radní a koncem června jej projedná výbor pro zdravotní a sociální věci.
Rozhodnutí nebude jednoduché. Hloubková analýza nastínila tři varianty: Sloučení nemocnic v Karlových Varech a Sokolově do jedné nové budovy s důrazem na zachování a modernizaci nemocnice v Chebu nebo dát přednost specializované a efektivní péči v karlovarské nemocnici s tím, že nemocnice v Chebu zůstane. Tato varianta počítá s tím, že v sokolovské nemocnici by zůstaly zachovány základní lékařské obory a byla by zde umístěna následná péče včetně geriatrie a psychiatrie. Třetí verze ponechává stav ve zdravotnictví ve stejné podobě, jak se vyvíjí dnes, to znamená tři nemocnice sloučené do jedné akciové společnosti.
Berenika Podzemská, krajská radní
„Tým odborníků dává přednost první variantě, kterou vyhodnotil jako optimální. Druhá verze je uskutečnitelná, ovšem s riziky a třetí je podle expertů proveditelná s ekonomickými komplikacemi,“ shrnula strategický dokument krajská radní pro zdravotnictví Berenika Podzemská (Hnutí Doktoři). Hejtman Josef Novotný (ČSSD) zdůraznil, že o žádné z verzí není v současné době rozhodnuto. „Obsáhlý dokument je třeba prostudovat a rozhodne až krajské zastupitelstvo. My musíme řešit dvě věci. Současný stav nemocnic, ale také budoucnost zdravotnictví v kraji. Proto bychom byli rádi, kdyby se na jedné z variant strategického dokumentu dohodla většina zastupitelů,“ uvedl hejtman.
Karlovarská krajská nemocnice stáhla současný dluh z předloňských 120 milionů na pětačtyřicet. Tento výsledek považuje generální ředitel Jiří Fojtík za velmi pozitivní. „Jde o zásadní obrat v hospodaření nemocnice,“ uvedl. Cílem kraje je ovšem to, aby nemocnice byly v budoucnu soběstačné a samofinancovatelné. „Otázkou stále zůstává, jak to udělat. „Expertní tým nám vydefinoval jak, a za co chceme jít dál v krajském zdravotnictví. Rozhodnout se musíme, ale politika a ideologie by měly jít v tomto případě stranou. Především nám jde o zájem pacienta,“ dodal radní Jaroslav Bradáč (ČSSD).