Pocit uvolnění. Ten aktuálně zažívají ředitelé některých středních škol v Karlovarském kraji. Hejtman Josef Novotný (ČSSD) společně s radou kraje přehodnotil a posléze revokoval usnesení, které mělo školám omezit otevírání některých oborů a další utlumení.

„Rada Karlovarského kraje na svém zasedání revokovala své usnesení týkající se utlumení některých oborů středních škol zřizovaných Karlovarským krajem. Nechala plnou volnost ředitelům SŠ v rozhodování o tom, které obory pro příští školní rok 2012/2013 otevřou,” potvrdila Jana Pavlíková, mluvčí Karlovarského kraje.

Hejtmana Novotného k tomuto kroku přesvědčilo jednání se starosty a řediteli škol. „Diskuse byla bouřlivá. Ředitelé i starostové mě však přesvědčili, že jsou ochotní vzít na sebe odpovědnost za to, jaké obory otevřou a u kterých vidí šanci, že budou atraktivní a zajímavé,” uvedl Novotný.

Ten potvrdil, že díky tomuto rozhodnutí kraje nebude omezená nabídka oborů. „Starostové nám také přislíbili, že kdyby se školy dostaly do nějakých finančních problémů, tak se jim pokusí vyjít vstříc a pomoci jim případné problémy řešit,” doplnil hejtman.

Jeho slova zástupci měst a obcí potvrdili. „Na případné dofinancování škol mám pozitivní názor. Myslím, že nikdo nechce o špičkové a kvalitní školy přijít. Kraj to rozhodně nemá lehké, protože jsou na něj nejrůznější tlaky i od vlády. Za toto rozhodnutí nechat školám volné ruce jsem velmi rád,” konstatoval Pavel Čekan, starosta Ostrova.

Starostové i ředitelé škol připustili, že na ně hodně apelovala i samotná veřejnost. „Děkujeme kraji za toto rozhodnutí. Veřejnost na nás opravdu naléhala, aby se například neomezovala činnost našeho gymnázia,” řekl Pavel Vanoušek, starosta Chebu.

„Uvidíme, jak vše dopadne, ale jsme rádi, že pan hejtman naslouchal hlasům veřejnosti, nás ředitelů i starostů. Na druhou stranu cítíme všichni, že budoucnost nebude pro školství rozhodně jednoduchá. Doplácíme na systém,” uvedl Pavel Janus, ředitel ISŠTE Sokolov.