Ve více než polovině případů jde o střední vzdělání s výučním listem, uvádí dnešní regionální vydání Mladá fronta Dnes (MfD). Gymnázia, o která je vždy největší zájem již v prvních kolech, mají své stavy naplněné.

Větší problém mají s naplněním stavů střední odborné školy. Střední průmyslová škola keramická v Karlových Varech tak například neotevřela studijní obor uměleckořemeslné zpracování keramiky. Na obor technologie keramiky, o který byl v minulých letech větší zájem, nabízí pro třetí kolo přijímacích zkoušek osm míst. Šanci na přijetí mají rovněž zájemci o obory sklář, brusič skla a malíř skla a keramiky. "Úbytek zájemců o studium na naší škole pociťujeme každý rok.

Podle mého názoru takzvaná optimalizace školství školu neozdravila," podotkl zástupce ředitele Miloš Bárta. Dříve se hlásilo na školu nejvíce zájemců na obor stavařský, o ten škola ale krajskou optimalizací školství přišla. Podobný problém mají i školy nabízející učební obory zednických profesí. "Ze strany žáků je o tyto profese malý zájem, ze strany podniků velký. Mám pocit, že u zednických oborů mezi rodiči doznívá ještě slučování škol. Řada rodičů to bere, jako že v Královském Poříčí škola již neexistuje, a tím neexistují ani tyto obory," uvedl Josef Novotný, ředitel Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově.

Právě pod tuto školu bylo učiliště v Královském Poříčí optimalizací přiřazeno. Sokolovská ISŠTE nabízí zájemců o zednické profese a obor instalatér celkem čtyřicet tři míst. Škola počítá i se čtvrtým kolem přijímacích zkoušek ve druhé polovině srpna. Zájemci se vztahem k přírodě a lesnictví se mohou ucházet o přijetí na střední lesnickou školu ve Žluticích. Ta nabízí desítku míst pro obor s maturitou lesnictví a dvacet uchazečů přijme do učebního oboru na mechanizátora lesní výroby.

"Nepůjde o klasické přijímací zkoušky, ale budeme vybírat podle přihlášek. U učebního oboru možná lidé málo vědí, že tím, že skončilo učiliště v Abertamech, tento obor nezmizel z nabídky, ale je možné jej studovat na naší škole," upozornil ředitel Josef Svoboda.