„Pro nás přípravy na tuto jubilejní sezónu začaly již v polovině dubna. Do krušnohorského podzemí se vydají 1.května první zájemci v doprovodu našich zkušených průvodců labyrintem chodeb, které horníci razili želízkem a mlátkem před staletími centimetr po centimetru. My po zimě, byť letošní byla hodně mírná, pečlivě kontrolujeme hlavní trasu i boční chodby či dobývky, opravujeme výdřevy a žebříky a provádíme další revizní práce,“ uvedla Blanka Nováková jednatelka společnosti Služby Boží Dar s.r.o., která štolu provozuje.

Rezervační portál a mnoho zajímavých informací o historii štoly, technologiích i nerostném bohatství Krušných hor naleznete na www.stolajohannes.cz, www.montanregion.cz

Návštěvníci si podle ní z návštěvy štoly odnesou nezapomenutelné zážitky. "Lidé často jen tiše hledí na majestátní rozměry naší největší komory. Ti, kteří mají rádi adrenalin, nevynechají výstup z hloubky 40 metrů po žebřících na denní světlo k replice dobového žentouru,“ dodala.

Žluté řepkové pole v Horním Žďáru u Ostrova a za ním zasněžené svahy Krušných hor.
To jste ještě neviděli: Řepkové pole v kontrastu se zasněženými Krušnými hory

Štola Johannes nabízí také prohlídky pro školní skupiny během školních výletů. Krušnohorské podzemí je živou učebnicí geologie, mineralogie, historie, ale také technologie. Právě Krušné hory jsou světově uznávanou lokalitou svými průkopnickými těžebními technologiemi, včetně inovací v oblasti vodního hospodářství, těžby a zpracování rudy. Technologické novinky z Krušných hor hrály zásadní roli při vzniku těžebního průmyslu v Evropě i mimo ni.

Během letošní jubilejní sezóny se návštěvníci mohou těšit na další doprovodné akce se soutěžemi na rozhlasových vlnách. Oslavy 5. výročí zápisu na seznam světového dědictví UNESCO vyvrcholí 27. července na Božím Daru v rámci Anenské pouti.

Štola Johannes.Štola Johannes.Zdroj: Infocentrum Boží Dar