Nejhůře jsou na tom zřejmě strmé stráně v lázeňském území. Právě ty totiž nedokáží zadržet tolik potřebnou vláhu. „Už nejde o finanční ztráty, ale o les. Škody jsou na ekosystému naprosto nevyčíslitelné,“ stýská si ředitel Lázeňských lesů v Karlových Varech Evžen Krejčí.

Usychají nejen smrky navíc napadané kůrovcem, které koření mělce, ale i hluboce kořenící listnáče, jako duby a buky. „Nejhůře jsou na tom stráně u Jeleního skoku, hotelu Pupp, ale i nad přehradou či Březovou. Uvidíme ale až příští rok, kolik jich nakonec skutečně zajde. Už dnes ovšem mohu říci, že to bude hodně stovek stromů,“ konstatuje Krejčí.

Zlepšení situace by mohlo nastat až v zimě, protože podzimní počasí tolik vláhy nedodá. „Už jen sníh dokáže zvednout hladinu podzemní vody, která v současnosti není, a proto i hluboce kořenící stromy usychají,“ vysvětluje Krejčí.

Správa lázeňských parků nyní kvůli závlaze stromů přikoupila dalších sto zádržných vaků na vodu. Má jich teď přes čtyři sta. Také ředitel parků Miroslav Kučera říká, že na území města uschly stovky stromů, které mají ve správě. „Nejvíce mě mrzí, že odcházejí nové stromky, ke kterým vaky hodně dáváme. Přidáváme je i k těm starším,“ poznamenává. Sucho správu přimělo i k tomu, že do ulic navrací například akáty, které by je měly lépe zvládnout.