Navštívili jsme jednu ze zúčastněných škol, Střední zdravotnickou školu a vyšší odbornou školu zdravotnickou v Karlových Varech. Studenti vyčlenili jednu třídu pro improvizovanou volební místnost. Na židli ležela volební urna a za ní seděla čtyřčlenná komise složená z žáků. Po zvonění dorazila vždy jedna třída volit. Studenti se usadili a komise vysvětlila, jak vypadá platný hlasovací lístek. Studenti následně po jednom odcházeli za plentu zaškrtnout svého favorita. Vhodili svůj papírový hlas do urny a byl vyvolán další mladý volič.

Studenti měli odhlasováno raz dva. Při otázce, jaké politické strany znají, bylo ale ticho. Jeden ze studentů zašeptal SPD a druhý ANO, ale to bylo všechno. Na dotaz, jaké politiky znají, se nám dostalo jediné odpovědi, Tomio Okamura. „Znám ho ze sociálních sítí,“ řekl student. Podle všeho studenti volby nanečisto až tak vážně neberou. Nevědí, kolik je stran, neznají lídry. Na regionální úrovni to ale není o nic lepší. Netuší, kdo je primátor Karlových Varů, nebo zda je náš hejtman muž či žena.

Polovina žáků z jedné třídy, čili patnáct dětí, si byla jistá, že jejich rodiče půjdou k volbám. Paní učitelky je pobízely, aby k volbám určitě chodili. „Je dobré si od rodičů spoustu věcí nechat vysvětlit. Ale to, koho budete volit, musí být jen vaše rozhodnutí, nenechte se ovlivnit,“ vysvětlovala jedna z učitelek Hana Kaňovská.

O tom, co jednotlivé strany slibují, také nepanoval velký přehled. Například studenti věděli, že chtějí dobře ohodnocenou práci. O finanční podpoře pro ty, kteří zde v kraji zůstanou, ale nic neslyšeli. „Nevím, jestli chci zůstat tady. Lákají mě větší města a drží mě tady jen rodina. Přece jenom jsou tam lépe placená místa, třeba právě ve zdravotnictví,“ sdělila Veronika Lapčáková, jedna ze studentek a členka volební komise.

Škola se snaží budoucí voliče na volby připravit. Mají hodiny základů společenských věd, kde se učí, jak se volí a jaké mají možnosti. „Volby, a nejen studentské, takhle na podzim jsou pro nás složité. Začátek školního roku je hektický a moc hodin občanky nebo základů společenských věd žáci ještě nestihnou,“ dodala Kaňovská.

Volby organizuje společnost Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Do voleb se mohou zapojit všechna gymnázia, střední odborné školy a učiliště. Studenti vybírají ze stran kandidujících v reálných volbách.

Kde volí studenti v Karlovarském kraji?
Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov
Gymnázium Ostrov
Gymnázium a střední odborná škola Chodov
Střední škola logistická, příspěvková organizace, Dalovice
Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace
TRIVIS – Střední škola veřejnoprávní Karlovy Vary, s.r.o.
Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary, příspěvková organizace
Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická Karlovy Vary, příspěvková organizace