První české gymnázium v Karlových Varech bude hostit v jedné ze svých budov čtrnáctý ročník Národní výběrová konference. „V naší škole se toto shromáždění bude konat poprvé. Jsme rádi, že můžeme organizaci poskytnout k službám své prostory,“ řekl ředitel gymnázia Zdeněk Papež.

Akce se pořádá v rámci Evropského parlamentu mládeže v České Republice a jejím úkolem je vybrat dvojici delegací z různých středních škol z celého území. Vybrané delegace pak budou reprezentovat naší republiku na dalších dvou mezinárodních konferencích. Ty jsou pak pořádány Evropským parlamentem mládeže.

V rámci předkol Národní výběrové konference se sítem probojovalo 14 škol, které se právě ke konci týdne setkají v Karlových Varech. Specialitou celé akce je, že pracovními jazyky jsou angličtina, která bude doplňovaná francouzštinou.

Delegace obdržely s dostatečným předstihem zadání témat, kterými jsou aktuální problémy společnosti. Každý z pětičlenné delegace pak dostal na starost připravit si jedno ze zadaných témat, které bude s dalšími účastníky z jiných škol řešit. Organizátory bude sledována aktivita jednotlivců v expertních skupinách, které budou řešit zadané problémy. Celá konference proběhne ve stylu klasického Evropského parlamentu.

V předkole, které se konalo v lednu v Praze, uspěla i delegace karlovarského gymnázia. „Do projektu Evropského parlamentu mládeže jsem se zapojil kvůli tomu, že zde můžu zdokonalit své znalosti z oboru evropských záležitostí. Dále by mi tyto zkušenosti mohly pomoci v přijímacím řízení na vysokou školu. Rád bych se totiž věnoval studiu mezinárodních vztahů a díky konferenci se mohu seznámit se spoustou lidí. Navíc mě lákalo i to, že zde budu mluvit před sálem, který bude plný lidí. Líbí se mi i zdejší systém prezentace našich prací a výzkumů,“ dodal student septimy karlovarského gymnázia a člen delegace ze stejnojmenné školy Lukáš Kádě.

Národní výběrová konference začíná už zítra a potrvá až do 25. března.

(vko, hni)