Představitelé města Chebu se již delší dobu snažili s německými kolegy navázat spolupráci. V současné době hledají odborníky, kteří by dali dohromady studii. Ta by ukázala, zda jsou právní úpravy zdravotnictví obou států slučitelné.

Právě legislativa a finance jsou problémy, které musí česká a německá strana vyřešit. „Důležité je definovat právní rámec, nebo dát podněty pro diskuzi pro možné změny, aby byl právní rámec dostupný na obou stranách hranice,“ uvedl chebský místostarosta Michal Pospíšil.

Druhou potíží je způsob financování. „To znamená, že by měla studie také najít model, jak by si zdravotní pojišťovny vyrovnaly náklady.“

V současné době je vypsané vyběrové řízení na zpracovatele studie. Ten by měl být se svou prací hotový přibližně příští rok v březnu. Michal Pospíšil upozornil, že by mělo jít o opravdové znalce. „Vítěz by měl mít zkušenosti, dobré reference, musí mít dobře jazykově vybavený tým a měl by se orientovat v právu na české i německé straně.“

Spolupráce by byla vhodná především co se týká nehod, náhlých příhod či například transportu turistů.

Obyvatelé vidí možnost přeshraniční spolupráce ve zdravotnictví jako vhodnou. „Když se zde stane nehoda, musí pacient absolvovat cestu vrtulníkem až do Plzně. Pokud by jej převáželi jen kousek za hranice, měl by podle mého názoru měl větší šanci na přežití,“ reagoval na ideu spolupráce jeden z oslovených obyvatel regionu, Petr Nováček z Chebu.