Co bylo včera, to už ale dnes neplatí. Krajská rada změnila své usnesení a doporučila, aby toto studium na průmyslovce v Ostrově zůstalo. Ovšem sokolovská ISŠTE už obor veřejné správy otevírat nebude, kraj jej tam ruší. „Studenti veřejné správy na ostrovské průmyslovce dosáhli kvalitních výsledků, a pokud bychom tento obor zrušili, pak by osm učitelů přišlo o práci,“ vysvětlil změnu usnesení hejtman Petr Kubis (ANO). Argumentoval také tím, že rodiče a žáci nebyli o těchto změnách vyrozuměni s dostatečným předstihem, což by podle něj bylo nefér, ale poukázal i na to, že i krajské radě chyběla pro tuto změnu dostatečná informovanost. Tu zprostředkoval Jaroslav Bradáč, krajský radní pro školství. Dlouhodobé výsledky tohoto oboru podle něj nejsou nejlepší, je jich hodně a studenti pak chybějí v oborech, které mají v kraji uplatnění.

Ilustrační foto
Město podpoří propagaci, lázeňství i cestovní ruch

„Proto jsme se museli na oborovou skladbu zase podívat,“ vysvětloval ještě před týdnem krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč. Pedagogům, rodičům a přátelům školy v Ostrově se ale tento záměr kraje nelíbil a sepsali petici. V ní žádali, aby výuku veřejnosprávního oboru ve škole kraj ponechal, protože podle nich vhodně doplňuje nabídku průmyslovky. Také podle Pavla Žemličky, ředitele průmyslovky, tento obor zapadá do oborové struktury a v případě zrušení by to byl pro školu velký zásah. „Obměnili jsme pedagogický sbor, obor rozvíjíme dva roky a studenti jsou velmi úspěšní,“ uvedl.

Veřejnou správu na ostrovské průmyslovce studuje celkem šedesát žáků v prvním a druhém ročníku, třicet žáků ve třetím a čtvrtém ročníku dokončuje studium v nejdecké odborné škole, s níž se průmyslovka před dvěma lety sloučila. V té době tato škola přišla o technické lyceum, které tam kraj zrušil i přes protesty, že tito studenti patří k těm nejkvalitnějším.

Ilustrační fotografie.
Chřipka je v kraji na vzestupu

Jiná situace je podle hejtmana Kubise na sokolovské ISŠTE. „V Sokolově máme nově pobočku střední policejní školy, což je, řekl bych, poměrně identické studium, jsou tam právní vědy, je to prestižní škola, kde je úspěšnost uchazečů u maturit 98 procent. Navíc v novém školním roce začne výuka na vojenské škole a potřebujeme přestěhovat živnostenskou školu. I když mám vůči řediteli Janusovi výčitky svědomí, všechny tyto změny výborně připravil. Na zachování oboru veřejné správy ale nebyla shoda,“ vysvětlil hejtman Kubis.

Poslední velkou reformu škol, takzvanou úpravu oborové struktury, odsouhlasili krajští zastupitelé na konci roku 2017. Dotkla se nejdecké střední školy s učilištěm, loketské průmyslové školy, zemědělské školy v Dalovicích a učiliště v Horním Slavkově.