Předpovědi meteorologů, kteří hlásili na uplynulý víkend vydatný déšt, se bohužel na Karlovarsku nenaplnily. Na pár místech regionu spadlo jen několik kapek. Dlouhodobé sucho tak pokračovalo až do pondělka. Příroda přitom na vláhu čeká. Na řadě míst už začala totiž žloutnout tráva, a to je teprve začátek května. „Vydatné srážky předpokládáme na pondělí a úterý,“ hlásil v pondělí plzeňský klimatolog Jan Suchan. Otázkou je, zda k nim nakonec skutečně došlo. „Od středy do konce týdne má sice déšt pokračovat, ale už půjde jen o přeháňky. Denní teploty by se měly pohybovat kolem dvaceti stupňů,“ doplnil klimatolog.

Sucho v těchto dnech zaměstnává nejen zaměstnance městských parků, kteří musejí častěji zalévat, ale především hasiče. Ti denně vyjíždějí k několika požárům travních či lesních porostů. „Nejvíce výjezdů kvůli suchu jsme za poslední dny měli v pátek. Z dvaceti událostí šlo o deset požárů, které byly způsobené suchem. Během víkendu se situace zlepšila.

V sobotu jsme vyjížděli ke třem požárům travního či lesního porostu,v neděli ke čtyřem,“ informoval v pondělí vedoucí operačního střediska Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Jan Orava. Až do pondělní 18. hodiny přitom trvala v Karlovarském kraji výstraha meteorologů kvůli dlouhodobému suchu.

Zemědělci zatím ztráty kvůli nedostatku vláhy nezmonitorovali. „Doporučili jsme ale všem, aby každou škodu kvůli suchu hlásili na Zemědělské agentuře v Karlových Varech, která je prostředníkem komunikace s ministerstvem zemědělství. Zatím ale nevíme, zda bychom se nějakých kompenzací vůbec dočkali,“ poznamenal místopředseda Agrární komory Karlovarského kraje Vladimír Tůma, který je sám zemědělcem. Podle něho počasí už ale udělalo své a napáchalo škody, které jsou nenávratné. „Nejhůře jsou na tom jarní obiloviny.

Špatně je na tom také tráva. Kdo ji pěstuje pro hospodářská zvířata, není na tom dobře. Nyní se spase, a pak hrozí, že kvůli suchu už do zimy nenaroste. Čím pak budou farmáři krmit zvářata v zimě?“ varuje Tůma.