Ve třech státech měli zastoupení na letošním studentském modelu summitu OSN ostrovští gymnazisté. Letos hájili barvy Německa, Konga a KLDR. Dominik Jandl, který se summitu zúčastnil za Německo, respektive jeho projev, byl organizátory akce hodnocený velice kladně. Na summit letos odjelo deset ostrovských gymnazistů. „Této akce se ostrovští gymnazisté zúčastňují už deset let,“ uvedl pedagog Ivan Machek, který má ostrovský „reprezentační“ tým na starosti.

Podle jeho slov nejde o soutěžení studentů, ale o to, aby se naučili vyargumentovat své požadavky. „Už napoprvé, kdy jsme na summitu reprezentovali Malajsko, které je v rámci OSN na pokraji zájmu, se nám podařilo prosadit celou řadu zajímavých návrhů,“ přiblížil ostrovskou účast na modelu OSNMachek. Samotnému zasedání studentského OSN předchází řada seminářů a workshopů. Ty se odehrávají na půdě pražské Vysoké školy ekonomické. „Mezi lektory patří přední čeští novináři, politici a diplomaté.

Zkušenosti ovšem naši studenti čerpají i přímo ve škole. Několikrát už nás navštívil Cyril Svoboda, bývalý ministr zahraničních věcí a současný ministr bez portfeje a předseda legislativní rady vlády,“ doplnil Machek. Otom, že studentský summit OSN není jen hrou, svědčí případ z doby, kdy se rozhořel konflikt v Iráku. Studenti tehdy vydali komuniké, které bylo takřka na chlup stejné, jaké později vydala ta skutečná Organizace spojených národů!

Ostrovští gymnazisté se za deset let působení v modelu představili jako zástupci Norska, Číny, Francie, Turecka nebo už zmiňovaného Malajska. Řadě z absolventů školy se zkušenost na poli diplomacie hodí i při vysokoškolském studiu. Někteří ze studentů se totiž podle pedagogových slov vrhli na dráhu žurnalistů, politologů či právníků.