Letošní komunální a nyní už i senátní volby v Karlových Varech provází nebývale dramatická atmosféra. Do ostrého střetu se včera dostala Suverenita – blok Jany Bobošíkové s kandidátem na senátora za ODS Josefem Pavlem.

„Upozorňujeme, že Josef Pavel záměrně klame veřejnost, když opakovaně ve svých inzerátech sděluje, že ho podporuje významná karlovarská osobnost Pavla Andrejkivová, ředitelka Agentury domácí péče Ladara,“ uvádí v prohlášení Suverenity její mluvčí David Štěpán.

„Řadu měsíců předtím, než jsem se rozhodla sama aktivně vstoupit do politiky, a to na karlovarskou kandidátku Suverenity pod vedením Věry Procházkové, jsem vyslovila podporu do Senátu Josefu Pavlovi z ODS. Dnes říkám bohužel, protože ho neúspěšně žádám, aby vzal v úvahu fakt, že jsem na kandidátce Suverenity, a tudíž logicky podporuji Věru Procházkovou, kandidátku Suverenity do Senátu,“ uvedla Pavla Andrejkivová.

Pavlovo jednání velmi mrzí i Věru Procházkovou, kandidátku do Senátu za Suverenitu. „Nemohu uvěřit tomu, že Josef Pavel opakovaně používá jméno Pavly Andrejkivové ve své placené inzerci jako svého podporovatele, a i když již byl upozorněn, odmítá její jméno stáhnout. S politováním musím konstatovat, že jsem toto jednání od slušného člověka neočekávala,“ uzavřela Procházková.

„Když jsem vyslovovala podporu Josefu Pavlovi, netušila jsem, že to může dojít až do takovýchto extrémů,“ dodala k případu Pavla Andrejkivová.

Sám Josef Pavel považuje postup Suverenity Jany Bobošíkové za ´neskutečnou podpásovku´. „Ne ovšem vůči mně, ale vůči paní Andrejkivové, které si za léta, kdy jsem s ní na všech úrovních spolupracoval, velice vážím.“

Jak Josef Pavel tvrdí, neměl by sebemenší problém stáhnout z tisku inzerci, na níž se jméno Pavly Andrejkivové objevuje. „Paní Andrejkivová mi volala ve středu kolem desáté večer. Prosila mě, zda mohu zastavit inzerci s jejím jménem. Kdyby mi zavolala v deset dopoledne, ještě bych s tím mohl něco udělat. Chci, aby neměla zbytečné problémy. Ale v deset hodin večer nebylo technicky možné zastavit tisk deníků. Je samozřejmé, že na její žádost v dalších materiálech jméno Pavly Andrejkivové figurovat nebude,“ popsal Pavel ze svého úhlu pohledu celý incident.

„Je to ryze účelová záležitost, snaha za každou cenu skandalizovat senátní volby v Karlových Varech,“ dodal občanskodemokratický kandidát na senátora za Karlovarsko.

Josef Váňa, který rovněž figuruje na seznamu podporovatelů Josefa Pavla, rázně vyloučil spekulace o tom, že by i on měl být jedním z těch, kteří se na seznam dostali bez vlastního vědomí. „Je to můj kamarád. Jezdili jsme spolu na koních, byli jsme na lyžích v Rakousku… Svou podporu jsem Josefu Pavlovi dal,“ řekl.

V podobném duchu se vyjádřil i Pavel Palacký, majitel Hauenštejna. „Josef Pavel nám jako jeden z mála politiků pomáhal při naší snaze opravit ruiny hradu. Mou osobní podporu má bez jakýchkoliv pochyb,“ uvedl.

Ivana Kalinová, Petr Kozohorský