Sanace tu začala už o prázdninách a měla přitom v nejbližší době končit. Do svahu oproti původním úvahám, že vše budou specialisté zabezpečovat ručně, musela najet dokonce i technika. Sanace tak není zdaleka u konce. Místo dnes vypadá jako kamenolom.

„Svah je velmi nestabilní. Bohužel při nynějším odtěžení zeminy se zjistily věci, které nikdo netušil. Svah netvoří pevný masiv a objevují se tam neřízené vývěry vody,“ konstatoval náměstek karlovarské primátorky Petr Bursík (ODS).

Situaci ještě zkomplikovaly deště, které se objevily začátkem minulého týdne. „Po pondělních deštích došlo k sesuvu zeminy,“ upřesnil náměstek Bursík.

Sanaci svahu má na starosti firma Jiřího Štěrby, která podle Bursíka od prázdnin z lokality odtěžila už šest set kubíků zeminy. „Původně se měly práce dělat ručně, ale bylo zapotřebí, aby byly použity menší bagry, protože jinak by se svah zajistit nedal. Je potřeba, abychom se dostali na pevný masiv. Otázkou je, kdy to bude,“ poznamenal Bursík.

Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové se zajišťovací práce už vyšplhaly na 7,2 milionu korun. Původní maximální částka, se kterou vedení města na tyto účely ještě před prázdninami počítalo, byly přitom tři miliony korun. „Je to velmi komplikovaná situace. Ale nemůžeme dělat nic jiného než v pracích pokračovat, jinak by svah spadl,“ dodala karlovarská primátorka.