Sobotní termín ovšem kolidoval se semifinálovým kláním českých hokejistů se Švédskem. „Tak o tom jsem ani neuvažoval. Českým hokejistům pochopitelně postup přeji, ale spíše jsem se obával o počasí. A to naštěstí vyšlo,“ podotkl Palacký. Ani boj o postup do finále řadu otců neodradil od návštěvy hradu. „S rodinou to ani jinak nejde,“ posteskl si jeden z otců, který se pomocí mobilu marně pídil po aktuálním stavu utkání. Signál na Hauenštejně totiž nepatří k nejsilnějším… Pro ty skutečně zarputilé fanoušky hokeje měl Pavel Ďurkov z hradní vinotéky zapnuté rádio. Tam se mohli kdykoliv dozvědět aktuální vývoj klání. O tom, že den dětí nad hokejem zvítězil, svědčila návštěvnost. „Je to zatím suverénně nejvíce navštívená akce letošního roku. Odhadoval bych to na sedm set lidí,“ pochvaloval si Pavel Palacký.

Ale sobota patřila především dětem, kterým byli nějací hokejisté více méně ukradení. Zábavu měli „pod palcem“ členové skupiny historického šermu Savioli. „Připravili jsme dvanáct disciplín. Každý cech, tedy šermířský, lukostřelecký, alchymistický a kejklířský připravil tři,“ přiblížila akce Eliška Failová, organizátorka oslav. Asi největší úspěch mělo u dětí lovení poklady z na první pohled velmi nevábného slizu. Po splnění všech dvanácti úkolů se malí návštěvníci hradu mohli těšit na odměnu.

Už za tři týdny ovšem může letošní návštěvnický rekord padnout. „Ve dnech 12. a 13. června se na hradě uskuteční tradiční akce ve znamení sokolnictví a lovectví,“ pozval veřejnost Pavel Palacký.