VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svazkové škole se daří a je v kurzu

Sadov, Plzeňsko - Ředitelé a starostové z Plzeňska vyrazili na exkurzi. Zajímala je praxe uplatnitelná i u nich

14.2.2015
SDÍLEJ:

VÝPRAVU Z PLZEŇSKA zajímal i chod družiny. Tu má sadovská škola nově vybudovanou a děti se tu rozhodně nenudí.Foto: Zdeněk Hnízdil

Ředitelé základních a mateřských škol z Mikroregionu Konstantinolázeňsko a Stříbrského regionu vyrazili na poznávací exkurzi na Karlovarsko. Vedoucí institucí sem společně s některými pedagogy a zastupiteli obcí přivedl zájem o zkušenosti se svazkovou školou. Tedy takovou, kdy je více škol řízeno jedním subjektem, svazkem obcí.

Tři obce na Karlovarsku, Sadov, Otovice a Hájek, spojuje jedna unikátní organizace, která tu před lety vznikla jako vůbec první v České republice Základní škola a mateřská škola Regionu Karlovarský venkov. Některé plzeňské mikroregiony trpí v posledních letech také nepříznivým demografickým vývojem společnosti. To se podepisuje na klesající zaplněnosti škol, jejichž chod může být pro menší obce velmi nákladný.

Právě sadovská škola se díky tomuto spojení s okolními školami podobným problémům vyhnula. Návštěvníky zajímala také letitá zkušenost s úspěšným inkluzivním vzděláváním.

Základní škola a mateřská škola Regionu Karlovarský venkov, vytvořená svazkem obcí Regionu Karlovarský venkov, tak díky spojení škol pod jedno vedení lépe zachází s financemi a také přestupy žáků z prvního na druhý stupeň nejsou tak složité. Školská právnická osoba zde vznikla již v roce 2006. A právě tato forma meziobecní spolupráce umožňuje udržet školy i v menších obcích, kde bývá jejich financování pro obec velmi náročné.

Exkurze se zúčastnilo celkem sedm škol. „Obce v těchto mikroregionech spolupracují už dlouhou dobu. Ředitelé a starostové se zajímali převážně o funkci svazkové školy a o výhody a nevýhody této spolupráce," informoval Jan Florian z místní akční skupiny Český západ, která s organizací exkurze pomáhala.

„U nás je velká míra nezaměstnanosti, rodiče mají problém s financováním různých nadstandardních výdajů i dojíždění a to se pak odráží všude. Některé obce by školu chtěly udržet, ale provoz pro ně může mít velmi složité finanční nároky. Chtěli jsme hlavně poznat a zjistit, jaké možnosti přináší svazková škola. Může se stát, že k takovému spojení u nás vůbec nedojde, ale i tak jsme chtěli vidět, jak vše funguje v praxi, a inspirovat se," dodal Florian.

Region Karlovarský venkov má pod sebou MŠ v Hájku, MŠ a první stupeň ZŠ v Sadově a MŠ a první a druhý stupeň ZŠ v Otovicích. Lépe se tu také daří inkluzi, tedy vzdělání rovnému pro všechny. „V našich třídách usilujeme o to, aby se cítili všichni žáci součástí skupiny. Všem dětem dáváme možnost rozvoje emočních i sociálních dovedností. Právě inkluzivní vzdělávání umožňuje takovýto rozvoj všem dětem a žákům handicapovaným i těm bez obtíží," uvedla ředitelka školy Jitka Topičová.

Někteří ze starostů, kteří se zúčastnili exkurze již v minulosti, zvažovali užší spolupráci či sloučení škol, tenkrát z toho ale sešlo. „Za 20 let v naší oblasti klesl počet žáků na polovinu. Cílem exkurze je zjistit, zda by svazková škola měla u nás smysl. V Bezdružicích máme úplnou ZŠ, ale potýkáme se s nedostatkem žáků. Podobné je to v sousedních Konstantinových Lázních a v Úterý," doplnil starosta Bezdružic Jan Soulek.

Během exkurze tak byli přítomni zástupci ZŠ Bezdružice, Konstantinových Lázní, Černošína, Kladrub, Kostelce, Záchlumí a Heřmanovy Hutě.

Autor: Zdeněk Hnízdil

14.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Ilustrační foto

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení