Respektive osm členů tohoto subjektu, kteří usedali v uplynulých čtyřech letech na židle zastupitelů města. Zbývajících sedmadvacet lidí na kandidátce bude mít účast ve volbách takříkajíc zadarmo. Náklady na kampaň pak KOA odhaduje na čtvrt milionu korun.

„Dohodli jsme se hned po minulých volbách, že budeme každý měsíc z odměn pro zastupitele dávat příspěvek do fondu, který využijeme při dalších volbách. Měsíčně to bylo od každého po tisícikoruně. Na nové kandidátce jsou všichni, kteří po čtyři roky v zastupitelstvu za KOA pracovali," uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Právě on je lídrem KOA, stejně jako před čtyřmi lety. Také první pětku tvoří stejná jména, jaká v ní byla před minulými volbami. Pouze Lucie Domesová si prohodila místo s Pavlem Žemličkou. „Do voleb jdeme s ambicí obhájit všech osm míst. A to i přesto, že počet karlovarských zastupitelů klesne ze současných 38 na 35," poznamenal Kulhánek. Podotkl, že do kampaně půjde KOA s tím, že ji nepovede negativně a nebude se vůči nikomu vymezovat ani ho osočovat.

Za úspěchy uplynulého období považuje KOA například prosazení statutu lázeňského místa pro Karlovy Vary a investování do městské infrastruktury. Náměstek primátora Jiří Klsák, který je stejně jako před čtyřmi roky pátým v pořadí na kandidátce, si cení toho, že se povedlo zastavit architektonickou a urbanistickou devastaci města. Za neúspěch pak špičky KOA shodně považují to, že se nepodařilo rozjet rekonstrukci Císařských lázní.

KOA vznikla v roce 2006 jako reakce na neuspokojivou správu věcí veřejných v Karlových Varech. V komunálních volbách na podzim roku 2006 získala 8,3 procenta a tři mandáty. Po čtyřech letech práce v opozici vyhrála KOA na podzim 2010 komunální volby ziskem 17.3 procenta hlasů s osmi mandáty v zastupitelstvu. Od té doby vede v Karlových Varech středopravou koalici.

První pětka KOA

1. Petr Kulhánek

2. Vlastimil Lepík

3. Lucie Domesová

4. Pavel Žemlička

5. Jiří Klsák