Zatímco uplynulou sobotu sevřela Karlovarský kraj ledovka a zdravotnická záchranná služba zasahovala kvůli námraze u přibližně patnácti úrazů, převážně u zlomenin a pohmožděnin horních a dolních končetin, včera byla situace jiná.

Ovšem neméně nebezpečná. Díky oblevě a oteplení ze střech do ulic padaly masy sněhu i rampouchy.

V Jáchymově skončil v lavině vůz i s řidičem. Sníh na projíždějící auto spadl ze střechy kostela. Přestože ze střetu se sněhem vyvázl řidič bez zranění, auto už takové štěstí nemělo. Havárie na hodinu navíc uzavřela silnici z Jáchymova na Boží Dar.

Další auto poničil padající sníh v Jáchymově na opačné straně komunikace.

„Pokud by někoho sníh padající ze střech zranil, pak za to nese plnou zodpovědnost majitel domu. Ten má za povinnost tající sníh a i rampouchy ze střech odklidit," zdůraznil Luboš Kožušník, zaměstnanec kontrolního oddělení jáchymovské radnice. Městské domy, a Jáchymovu zbývají už jen čtyři, zaměstnanci místní radnice uklidili už před týdnem.

„Sníh jsme ze střech raději shodili včas, abychom předešli právě těmto nebezpečným situacím," doplnil Kožušník.
V Karlových Varech byla situace obdobná.

V Zeyerově ulici ohrožovaly chodce padající rampouchy. Ty ze střechy shodili až přivolaní hasiči. Místo okamžitě zabezpečili páskou, a vše se tak obešlo bez zranění.

„My pomůžeme, když je situace kritická a hrozí zranění lidí nebo když jde o veřejné budovy. Naše povinnost to ale není. Za to zodpovídají majitelé budov," zdůraznil Martin Kasal, mluvčí krajských hasičů.

Někteří vlastníci objektů včera včas zareagovali a sníh ze střech shazovali přivolaní zaměstnanci odborné firmy na plochy zadních traktů budov. A že to byly rány jako z děla. Pokud by tato masa spadla na kočárek s dítětem či jen na procházejícího člověka, nechceme ani domyslet, jaké by to mělo následky.
„Já jsem podobnou hrůzu zažila v loňském roce. Padající sníh spadl přímo vedle mě a kočárku s dítětem, které jsem vezla. Šlo jen o pár centimetrů. Už bych to zažít nechtěla," uvedla paní Vlasta z Karlových Varů.

Stejně jako hasiči vyzývá k opatrnosti a rychlému úklidu střech majitele budov i karlovarský magistrát.

„Je to jejich povinnost. A nejen majitelů, ale i správců objektů. Odpovědnost za případná zranění osob leží na jejich bedrech. To by si měli uvědomit a podobným situacím včas předejít," upozornil Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

I lidé by měli v těchto dnech podle něj dbát na zvýšenou opatrnost. Úraz jim hrozí nejen na kluzkých chodnících, ale vážně je zranit může i sníh či rampouchy padající ze střech.