Zcela originální pohled na město Karlovy Vary nabízí nový kalendář. Ten nese název Karlovy Vary v noci a pracovali na něm rok společně Jiří Böhm a fotograf Ladislav David. Lidé v něm najdou lázeňské město z celé řady zajímavých míst a pohledů. Více o jeho přípravách řekli samotní autoři.

Jak vlastně vznikl nápad tento kalendář vytvořit?
Jde o poslední 22. ročník našich kalendářů a je mimořádný svým obsahem. Dostal jsem nápad vytvořit soubor patnácti fotografií, kde zachytíme, jak vypadají Karlovy Vary v noci. Sepsal jsem seznam třiceti objektů, které by bylo možné vyfotografovat. Zajistil jsem vstup do míst a budov veřejnosti skoro nedostupných. Moji představu jsem naznačil známému, s kterým jsem vytvářel kalendář na letošní rok, který jsem nazval Karlovy Vary v kruhu. Ladislav David byl tím kolegou, který už podruhé zcela pochopil můj výtvarný záměr zachytit snímky města jinak.

Jak se realizace tohoto projektu vlastně dělala?
S pomocí nové optiky jsme dokázali udělat snímky, které v tomto formátu a rozsahu ve Varech nikdo dosud nerealizoval. Zajímavých fotografií města za soumraku a v noci se nám přes mnohé organizační potíže podařilo zachytit několik desítek. Přes předem připravený scénář jsme mnohé záběry nakonec vyřadili a naopak zařadili obrazy jiné. Po vytištění kalendáře mohu jako iniciátor, organizátor a spoluautor celého projektu být opravdu spokojený. Spolutvůrce Ladislav David splnil všechna moje očekávání a už podruhé dokázal, že je vynikajícím fotografem, který má ten správný úhel pohledu i mimořádný cit pro světlo. Mohu konstatovat, že kvalitně vytištěný kalendář v tiskárně Garmond, objednaný mojí manželkou za Vydavatelství karlovarských publikací B+B+B je jako všechny kalendáře v uplynulých dvaceti letech originální a výjimečný. Městu určitě udělá dobrou reklamu u nás i v zahraničí a o to mě především vždy šlo.

V jakém nákladu vlastně kalendář vychází a kde bude k sehnání?
Náklad kalendáře je přes dva tisíce kusů. Dá se sehnat v infocentru, krajské knihovně či velkoprodejně knih v obchodním centru Varyáda. Devadesát procent nákladu už bylo předem objednáno, do oběhu jde tedy pouze necelých sto kusů tohoto kalendáře.

Byla nějaká místa, kde bylo focení zvlášť náročné?
Problémem je, že některé části Karlových Varů nejsou v noci pořádně osvícené a to pak situaci komplikuje. Překvapilo nás, že nejsou osvícená i některá místa, která patří k těm nejznámějším v Karlových Varech, například Morový sloup. Bylo také zajímavé sledovat, kolik je v některých částech Varů neobydlených domů, kde například svítilo jedno nebo dvě okna. V mnoha případech, jako například u Ruského kostela bylo potřeba se pořádně domluvit s majiteli objektů, aby nedocházelo ke zbytečným problémům. Musíme poděkovat, protože většinou byla domluva bez větších problémů. I díky tomu dopadla realizace dobře.

Karlovy Vary v noci.

O tomto kalendáři se mluví jako o vašem posledním. Myslíte, že je skutečně vaším finálním dílem, či se ještě necháte zlomit k přípravě dalšího?
Přijde mi, že jsem na podobné projekty už dost starý. První kalendář jsem ostatně dělal už v roce 1994. Vždy je velmi náročné podobný projekt připravit a dotáhnout do konce. Navíc to děláme skutečně pro to, že nás to baví a nejde o žádný byznys. Jak se říká nikdy neříkej nikdy, ale v současné době si skutečně myslím, že už je to poslední kalendář.

Když jste fotili město Karlovy Vary v noci co vás nejvíce překvapilo?
Zajímavé bylo, že na těch místech kde jsme fotili nechodilo moc lidí. Proto i pohled do kalendáře může být zajímavý pro lidi, kteří na tato místa za tmy příliš nevyrážejí. I to je jeho velkou devízou.