Tak významnou návštěvu malá obec na Karlovarsku Sadov ještě nezažila. V pondělí 4. září sem totiž v rámci zahájení nového školního roku zavítal prezident Petr Pavel. Vedle ní navštívil prezident také školu v Bukovanech na Sokolovsku. Tu sadovskou si vybral vlastně záměrně, protože je jiná než většina škol v České republice. Pavel tak zahájením školního roku v Karlovarském kraji pokračuje ve svém úsilí podporovat nejzaostalejší regiony v republice. Právě Karlovarský kraj totiž byl prvním, do něhož vyjel ještě před svou prezidentskou inaugurací.

„Prezidentská kancelář nejdříve kontaktovala krajský úřad, aby jí doporučil vhodné školy, které by pan prezident mohl vidět. Nás si vybral proto, že naše škola je svazková,“ uvedl místostarosta Sadova Ladislav Ludvík.

Zmiňovaná Základní škola a mateřská škola Regionu Karlovarský venkov – Sadov se skládá ze tří zařízení. V Sadově se nachází první stupeň základní školy a jedna třída v mateřince, v Otovicích vedle kompletní základní školy funguje i mateřská škola, v Hájku pak tři třídy školky. Zřizovatelem je svaz tří daných obcí a na rozdíl od standardních škol nejde o příspěvkovou organizaci, ale vlastní školskou právnickou instituci.

Ilustrační foto
Chtějí si udržet strávníky, nakupují po slevách. Pod 150 se v kraji nenajíte

„Jde o první svazkovou školu v České republice, která je umístěná ve třech obcích dobrovolného svazku obcí Region Karlovarský venkov – Sadov, Otovice a Hájek. Prezident chce upozornit na to, že svazkování škol je cesta ke zlepšovaní kvality a zajištění dostupnosti škol v území prostřednictvím spolupráce obcí. Takových škol je přitom v ČR zatím velmi málo,“ komentoval odbor komunikace důvod výběru sadovské školy.

„Kancelář prezidenta týden před návštěvou pak kontaktovala ředitele, aby vybral nás nebo Otovice, a nakonec zvítězil Sadov. Naše škola je přece jen menší než otovická, kde jsou dva stupně, což bylo z bezpečnostních důvodů důležité, a má navíc společný prostor, kde se děti s prezidentem Pavlem setkaly,“ vysvětloval místostarosta Sadova.

Na karlovarském průtahu začala druhá etapa oprav. Ve středu silničáři frézovali povrch nedaleko Baumaxu.
Práce na průtahu potrvají do konce října. Pak budou mít řidiči deset let klid

Šest dnů před významnou událostí pak podle něho přijela ochranka, určila se místnost, kde se veřejnost s prezidentem setká, a rozhodlo se o vyhrazení parkoviště. Krátce před příjezdem pak budovu prošel pyrotechnik. Během návštěvy prezidenta Pavla nikdo nesměl vycházet na chodby. „Pan prezident přijel v 9 hodin, a pobyl u nás hodinu, kdy osobně zašel za našimi prvňáčky. Pak následovalo společné setkání v předem vybrané místnosti. Rodiče o tom věděli dopředu,“ poznamenal Ludvík.

Jak konstatoval, Sadov nikdy tak důležitou návštěvu nezažil. „Nevím o jiné tak významné události v naší historii. Pokud si dobře vybavuji, nemáme ani žádného slavnějšího rodáka,“ dodal místostarosta Ludvík s tím, že od obce dostal prezident Pavel set sadovského porcelánu.