Tragikomické je slabé slovo. Když vás totiž v redakci navštíví dívka, která může okamžitě zasednout za jeden z redakčních počítačů, a v ruce má dokument od prověřeného hodnotitele státních maturit, kde se píše: „Text se nevztahuje k zadanému tématu – pisatel se nestal na základě svého vypravování pověrčivým. V závěru práce den dokonce hodnotí jako skvělý," pak snad nezbývá než dodat, ach, ty můj bože. Studentka ostrovského gymnázia Zdeňka Pšeničková totiž státní maturitou z češtiny neprošla, získala nula bodů.

„Zdeňka je výjimečně dobrá, nechtěla, aby téma, které si vybrala, vyznělo banálně, zpracování bylo odpovídající jejímu talentu. Celé to považujeme za nešťastné nedorozumění, věříme, že vše dopadne pozitivně jako příběh, který zpracovala. Držíme jí všichni palce a snad jí nikdo nebude komplikovat postup na vysokou školu," komentuje nečekaný výrok hodnotitele ředitel ostrovského gymnázia.

Proti rozhodnutí je možné se odvolat. „Nejdřív jsem byla docela nešťastná, ale když mě učitelé ve škole povzbudili, že není chyba na mé straně, ihned jsem se odvolala a začala bojovat, výsledek zatím neznám. Vybrané téma Jak jsem se stal pověrčivým jsem zpracovala tak, že i když byl den pro pověrčivého člověka plný špatných událostí, tak se nakonec stala jedna dobrá věc a ta dokázala ze špatného dne udělat den dobrý. Příště bych si zvolila prosté téma, napsala standardní slohovou práci a neměla bych žádné komplikace. Myslela jsem si, že mám psát, jak nejlépe umím, a na práci jsem se těšila," popsala nám svůj nečekaný zážitek studentka.

Zdeňka se zúčastnila několika prestižních soutěží, mezi přední z nich patřila Celostátní soutěž prózy v roce 2009, kde byla odborná porota složená ze zástupců Obce spisovatelů, Ústavu bohemistiky a knihovnictví a například i filozoficko–přírodovědecké fakulty. Za povídku, která vyšla i ve sborníku Largo, získala čestné uznání. „Chtěla bych se psaní věnovat více. Koníčkem to zůstane určitě," dodala Zdeňka.

Tento absurdní příběh, který by jistě zpracoval nejlépe sám Franz Kafka, budeme i nadále pozorně sledovat.