Jsou obavy ze zápisu lázeňského trojúhelníku Karlovarského kraje na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO oprávněné? Podle Romana Fabeše, starosty Telče, která je na tomto prestižním seznamu zapsaná už od roku 1992, rozhodně ne.

„Po počátečních obavách, zda zápis nepřinese spíše negativa, se lidé v našem městě přesvědčili o tom, že zapsání do seznamu přináší výrazná pozitiva,“ odpověděl na dotaz Deníku starosta Telče.

Dokumentuje to například na počtu návštěvníků šestitisícové Telče. „Ze zhruba 200 tisíc návštěvníků ročně v devadesátých letech se počet turistů v posledních letech zvýšil na téměř 400 tisíc za rok,“ potvrdil Fabeš.

Přibližně polovinu každoročních hostů pak tvoří zahraniční turisté prakticky z celého světa. „V Telči bohužel chybí větší zaměstnavatelé. Náš region má zemědělský charakter, a tak je oblast cestovního ruchu a služeb jednou z mála šancí, jak ve městě vytvořit nová pracovní místa, případně začít podnikat. Troufnu si říci, že díky UNESCO roste význam města i v oblasti veřejné správy,“ řekl dále starosta.

Zápis na seznam UNESCO podle Fabešových slov nepřinesl ani enormní nárůst povinností úředníků. „Práci navíc přinesly snad jen Monitorovací zprávy UNESCO, které se pravidelně zpracovávají ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Naopak příjemnou prací navíc je například zpracovávání podkladů pro program regenerace či záchrany architektonického dědictví. Tyto projekty přinášejí vlastníkům památkově chráněných objektů peníze na jejich opravy,“ konstatoval telčský starosta.

Hysterie zvaná UNESCO je zbytečná i podle Josefa Pavla, bývalého hejtmana Karlovarského kraje. Právě on před dvěma lety podepisoval první žádost o zapsání lázeňského trojúhelníku na seznam.

„V první řadě jde o zápis světově unikátních přírodních léčivých zdrojů. V okamžiku, kdy se definuje jejich zóna, přicházejí na řadu i samotná města, respektive architektura, která je jejich nedílnou součástí,“ řekl bývalý hejtman. A právě v tom je podle jeho názoru zakopaný pes. „Vedení města se obává toho, že zápisem architektonické části nastane v Karlových Varech podstatně přísnější režim při obnově kulturních památek a při výstavbě nových objektů,“ vysvětlil Pavel.

Tato možná negativa však podle jeho názoru vyváží, či spíše převáží zvýšený zájem turistů o region. „Existuje segment lidí, kteří cestují speciálně po městech ze seznamu UNESCO. Z toho budou profitovat všichni – malí i střední podnikatelé a v konečném důsledku i hoteliéři. Toto oživení zájmu posílí všechny. Dokonce i ty, kteří se v tuto chvíli obávají negativních dopadů. Ne každé město má šanci ucházet se o zápis do prestižního celosvětového seznamu významných míst. My tu šanci máme a bylo by chybou ji nevyužít,“ dodal bývalý hejtman kraje Josef Pavel.