"V těhotenství a v období do jednoho roku dítěte mohou být matka i otec vystaveni stresu, který může mít vliv i na jejich miminko. Tento stres může vést k rozvoji duševní poruchy a v extrémních případech může skončit i fatálně. Screening psychických obtíží byl vyvinut v rámci projektu Perinatal.cz a probíhá zpravidla druhý den po porodu prostřednictvím speciálních tabletů, které mají na porodnici k dispozici. Pokud projeví maminka zájem o jeho vyplnění, odpoví na 10 otázek, které jsou následně vyhodnoceny. Poté přichází mamince zpětná vazba. V případě pozitivního výsledku průzkumu může být žena aktivně oslovena s prvotní pomocí prostřednictvím speciálně vyškoleného peer pracovníka – respektive pracovnicí. Peer podpora je součástí programu „Máma podporuje mámu“ a poskytují ji ženy, které prošly podobnou zkušeností," popisuje mluvčí karlovarské nemocnice Markéta Singerová. V nutných případech lze mamince doporučit i další odbornou péči.

„Je prokázáno, že až 75 procent žen si v této souvislosti neřekne o žádnou odbornou pomoc, toto téma je v naší společnosti stále dost stigmatizované,“ vysvětluje Hana Němcová z Národního ústavu duševního zdraví, která v karlovarské porodnici osobně proškolila personál gynekologicko-porodnického oddělení a předala technické vybavení.

V Rybářích se Karlovaráci cítí nejméně bezpečně. Důvodem je i areál zchátralého pivovaru, kde se vyskytují lidé bez domova a narkomani.
Kolorit trvá. Největší problémy s bezdomovci hlásí karlovarské Rybáře

V zahraničí tyto programy již běží a staly se standardem, což v ČR zatím nefunguje. „Maminky od nás odchází 3. či 4. den po porodu, svého gynekologa pak navštíví po šesti týdnech. V mezičase se mohou v případě potřeby díky této podpoře obrátit na někoho, kdo jim pomoc nabízí. Mohou svůj problém s někým řešit, konkrétně s někým, kdo jim rozumí a prošel stejnou zkušeností,“ komentuje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karlovy Vary. Podle ní se případné problémy mohou rozvinout až po odchodu z porodnice, kdy jsou s novorozencem sami doma a nemají kolem sebe podporu zdravotníků. Čas v tomto případě hraje velkou roli. Včasná pomoc může mateřství vrátit do normálních kolejí a maminky se mohou naplno věnovat svým dětem. Preventivně tedy lékaři doporučují dotazník vyplnit – zabere to chvilku a může zachránit nejen matku, ale i dítě.