Celostátní testování v domovech pro seniory neodhalilo na území Karlovarského kraje žádná rozsáhlá ohniska nákazy covidem-19. Potvrdila to sociální pracovnice krajského úřadu Jarmila Pavlásková Petřeková. „Báli jsme se, jak testování dopadne. Ale naštěstí prokázalo jen ojedinělé případy,“ informovala sociální pracovnice.

Na území kraje funguje 18 zařízení sociálních služeb, z toho 13 spadá pod krajský úřad. Jak upřesnil hejtman Petr Kubis, v současné době je aktuálně koronavirem nakaženo 128 klientů, z toho 91 v zařízeních zřizovaných krajem. „V těchto zařízeních je 27 pozitivních zaměstnanců, 17 je našich,“ uvedl hejtman Kubis.

Od začátku pandemie zemřelo na koronavirus už 17 klientů z pobytových zařízení pro seniory, 12 z nich bylo z krajských domovů. „Ne všichni přitom zemřeli přímo na covid, spíše umírají steskem, protože jsou izolováni od svých blízkých,“ dodala Pavlásková Petřeková.

Klienti jsou na tom psychicky stále hůře, a to přichází advent. „Není výjimkou, že někteří klienti i přestávají jíst, protože špatně snášejí izolaci. V těchto případech pak umožníme návštěvu příbuzných,“ doplnil Petr Myšáček, ředitel Městského zařízení sociálních služeb v Karlových Varech. Návštěvy jsou umožněny také klientům, kteří jsou v konečném stadiu nemoci.