„Problém Thermalu chceme vyřešit jednou provždy, aby festival nebyl ohrožen. S výjimkou bazénu jej nehodláme ani prodat, ani pronajmout,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Oprava bude stát téměř 600 milionů korun a skončit by měla do dvou let, tedy v červnu v roce 2021. Architektonická hodnota Thermalu bude zachována. „Budeme klást maximální důraz na obnovu původních interiérů, což se týká i původních barev a odstínů. Nelze vést nekonečné debaty, ale začít na rekonstrukci pracovat,“ dodala ministryně. Rekonstrukci provede firma Energy Benefit Centre (EBC), která zakázku vyhrála ve výběrovém řízení. Změnit se má skoro vše. Zastaralá klimatizace, topení, budovu čeká výměna oken i zateplení. Rekonstruovat se budou pokoje, prvních pět vzorových ve 14. patře už je dokončeno. Opravu podstoupí chodby, bazén, přibude restaurace, novou podobu dostane kongresová a administrativní část, lobby bar i recepce. Už dříve byla opravena střecha Thermalu a balneoprovoz, jejž částečně zničil oheň.

UNIKÁTNÍ BAZÉN

Ministerstvo financí, respektive firma Thermal-F, jíž je stát jediným akcionářem, bazén na 15 let pronajala společnosti Saunia. Bazén byl podle premiéra Andreje Babiše v roce 2015 z bezpečnostních důvodů i vysokých energetických nákladů (prodělával sedm milionů ročně) uzavřen. Karlovarští občané v anketě o nejpalčivějším problému města uzavření bazénu zařadili na první místo. Saunia bazén obnoví. V provozu bude také v zimních měsících. I v tomto případě chce stát dohlédnout na to, aby v co největší míře zůstal zachován ráz objektu tak, jak jej naplánovali manželé Machoninovi, kteří celý komplex hotelu Thermal navrhli. „Navíc bude bazén českým unikátem, protože jako jediný bude využívat výhradně neupravenou vřídelní vodu, což zvýší turistický potenciál Karlových Varů,“ zdůraznila Schillerová. Nájemce bazénového komplexu bude státu měsíčně hradit milion korun a provozní náklady 1,5 milionu ročně. Podle ředitele Saunie Jana Holečka součástí bazénového centra bude i saunový svět a dva gastronomické provozy.

ŠESTÝ ŘEDITEL

Thermal měl smůlu na privatizaci, která skončila u soudu, a stát ho zpět získal až v roce 2017. Podle premiéra neměl štěstí ani na ředitele. Od října tam nastupuje už šestý v řadě. Vladimír Novák, který uspěl ve výběrovém řízení ministerstva, je podle Schillerové zkušený manažer s pětadvacetiletou praxí v hotelnictví. „Mým záměrem je určitě zvýšit počet nadstandardních pokojů a rád se proto kvůli tomu setkám s architektkou Věrou Machoninovou. Potenciál vidím i ve společných prostorách hotelu a prostoru před ním,“ uvedl Novák. Nový nastupující ředitel hotelu věří, že se opravou hotelu podaří navázat na odkaz architektů Machoninových a hotel vrátit do původní podoby. Uvedl, že je rozhodnut repasovat původní prvky vybavení, nábytku, dekorací u původních uměleckých děl. A také věří, že kromě hostů ze Středního východu, Ruska a Německa najdou do opraveného Thermalu cestu také Češi.

VNUCI ARCHITEKTŮ

Vnuci architektů Machoninových souhlasí s tím, že modernizace hotelu Thermal je nutná, a jsou rádi, že Ministerstvo financí do modernizace investuje. „Hotel Thermal je jedna z našich nejvýznamnějších architektonických památek pozdní moderny a jeho rekonstrukce si zaslouží výjimečnou pozornost. Co se týká bazénu samotného, slib ´zachování půdorysu´ neodpovídá na otázku, jestli zůstane vana bazénu nepřerušená. Podle našich informací se bazén totiž rozdělí vložením nerezových van, takže se prostor pro plavce zmenší,“ uvádí vnuk Jan Kordovský. Bazén má nyní téměř 50 metrů a na dotaz, zda tato délka zůstane zachována, ředitel Jan Holeček přímo neodpověděl.

Podle Marie a Jana Kordovských nové fotografie vzorových pokojů potvrzují, že jejich návrh v ničem neodpovídá původním myšlenkám prarodičů a jejich kvalita je hluboko pod čtyřhvězdičkovým standardem. „Rádi bychom zdůraznili, že nás těší, že se u kavárny bazénu pracuje s původní architekturou, a doufáme, že se tak bude postupovat i v dalších fázích projektu,“ dodává Jan Kordovský.

HISTORIE Hotelový komplex a lázeňské sanatorium Thermal bylo vystavěno ve funkcionalistickém slohu v letech 1967 – 1976 podle projektu českých architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Výstavbě hotelu musela tehdy ustoupit celá Chebská ulice s původní zástavbou z 19. století, včetně secesního domu Alice, Mattoniho vily, hotelu Pošta či Komenského školy. Slavnostní zahájení provozu se uskutečnilo v lázeňské sezóně roku 1977. Šestnáctipodlažní výšková budova hotelu železobetonové konstrukce je doplněna kongresovým centrem s celkovou kapacitou 2000 míst. V objektu se nachází stylová restaurace, kavárna, noční klub, parkoviště, garáže, autoservis a myčka. Thermal se stává každoročně ústředním bodem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Domovy dostaly od kraje nová vozidla.
Na výlety se klienti vydají novými auty