„Sem asi ještě nedorazilo tržní hospodářství. Je to v zoufalém stavu," konstatoval Andrej Babiš po prohlídce bazénového centra v Thermalu. A dodal, že je třeba s Thermalem aktivně podnikat a bazén, který je ztrátový a pro hotel není významný, prodat v dražbě. A to za nejvyšší nabídku a nejlépe bohatému arabskému šejkovi.

Venkovní termální bazén hotelu Thermal je jedním ze symbolů současných Karlových Varů. Byl postaven na skále nad hotelem v 70. letech minulého století. Je 50 metrů dlouhý, 16 metrů široký. Jeho hloubka se pohybuje od jednoho do 4,5 metru.

Třetina vody v bazénu je karlovarská minerální voda. V minulosti býval bazén v provozu i přes zimu a jeho návštěvníci si mohli užít teplé vody i v mrazech. Od roku 2012 je bazén kvůli úsporám v zimě uzavřen.

Výtěžek z prodeje této části Thermalu bude vložen do modernizace pokojů, interiéru hotelu, ale také do zateplení celého objektu, protože podle ministra Babiše vykazuje Thermal investiční deficit. „To jsem ještě neviděl," podotkl.

Prodej Thermalu, jejž provozuje společnost Thermal-F, která spadá pod ministerstvo financí, je prozatím odložen. To je dobrá zpráva pro mezinárodní filmový festival, který tak nepřišel o střechu nad hlavou.

Jenomže ani tady není ministr Babiš spokojen, protože filmová přehlídka, soustředěná z větší části právě do Thermalu, nemá podle něj na hotel pozitivní hospodářský dopad.

„Před filmovým festivalem jsou tržby hotelu 27 milionů, při jeho pořádání ale 12 milionů. Chceme, aby festival v hotelu nadále zůstal, ale pokusíme se vyjednat výhodnější podmínky, abychom o peníze nepřicházeli," uvedl ministr Babiš.

Tomu se ale nelíbí ani to, že kongresové centrum a další prostory hotelu jsou přes rok prázdné.

A zdůraznil, že nový management se musí zaměřit na kongresovou turistiku a hotel celoročně zaplnit. Totéž vzkázal i Karlovým Varům, o nichž prohlásil, že i jeho ministerstvo se snaží o to, aby hosté do města přijížděli nejen ze zemí bývalé Ruské federace či arabských zemí, ale například i z Číny.

Hotel Thermal v roce 2013 podle účetní uzávěrky dosáhl zisku před zdaněním ve výši 9,23 milionu korun. Tržby v roce 2013 byly 216,6 milionu korun. Proti roku 2012 to byl nárůst o zhruba 12 milionů korun. Nový ředitel vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 17 uchazečů. Pilz do poloviny loňského roku působil jako generální ředitel Health Spa Piešťany, které řídil od roku 2005. Na starost měl 11 lázeňských hotelů v Piešťanech a Smrdákách.

Vedení státní firmy Thermal F se měnilo v loňském roce několikrát. Nejprve byl v červnu z funkce generálního ředitele odvolán bývalý karlovarský primátor a později hejtman Josef Pavel (tehdyODS). Ministerstvo financí také rozpustilo šestičlenné představenstvo a devítičlennou dozorčí radu společnosti. Následně ovšem úřad přistoupil k dalším změnám poté, co se zaměstnanci postavili proti tehdy jmenovanému řediteli Danielu Křováčkovi.

Na konci července tak ministerstvo financí opět odvolalo celé představenstvo. Hotel z pověření pak řídil bývalý šéf karlovarského hotelu Savoy Westend Rudolf Mašata.

Karlovy Vary Prodej lázeňského hotelu Thermal zatím není na pořadu dne. Venkovní bazén ale ano. Uvedl to včera ministr financí Andrej Babiš (ANO) při své návštěvě Karlových Varů.

A právě Josef Pavel včera vyčetl současnému vedení hotelu, že on jim hotel předal v dobré finanční kondici a kategoricky se ohradil proti auditu, který podle něj znevažuje práci všech zaměstnanců.

„Hotel jsem přebíral v hluboké ztrátě a odevzal jej s nejlepšími výsledky. „Mám jen kusé informace, že jsme vše dělali špatně. To není pravda a my chceme odejít se ctí," zdůraznil Josef Pavel, který toto jednání považuje za nekorektní.