Byl jste úspěšný manažer, alespoň podle výsledků soudě. Hotel se dostal v posledních třech letech do zisku v silné karlovarské konkurenci. Do jeho modernizace se přitom investovaly miliony korun. Překvapilo vás odvolání?

Ano, překvapilo. Domníval jsem se, že splňuji všechny požadavky, které se na manažery kladou. Hotel fungoval, vykazoval zisk, měnil se k lepšímu. Troufnu si říci, že i personál byl spokojený. A totéž samozřejmě platilo pro hotelové hosty. Měli jsme další plány a najednou jsem skončil. To lze jenom těžko přejít mávnutím ruky, zvláště když vám to nikdo seriózně nevysvětlí.

Ministerstvo financí už několikrát zopakovalo, že důvodem pro odvolání byly neuspokojivé hospodářské výsledky a něco jako v tom smyslu, Thermal mohl vydělávat více. Jak to vnímáte?

Anebo také mohl vydělávat méně nebo být ve ztrátě. Kdybychom ve ztrátě byli, tak bych možná odvolání chápal. Ale takhle? To, co ministerstvo oficiálně stále opakuje, to je podle mě jen jakási kamufláž. O skutečných důvodech se mohu jen dohadovat, spekulovat. Může jich být spousta. Třeba je to nějaká osobní odveta kohosi za kdovíco. Jak už jsem řekl, rozhodně ale odmítám, že by se v hotelu špatně hospodařilo a jeho výsledky byly neadekvátní. Když například v loňském roce jsme zvýšili tržby o cca 12 mil. Kč a od roku 2009 o cca 55 mil. Kč.

Ono se teď říká ledasco. Přestože krok Ministerstva financí část veřejnosti odsoudila a kritizuje ho, zaznívají i takové hlasy, že jste stejně dostal hotel Thermal jako trafiku. Poté co jste opustil křeslo hejtmana Karlovarského kraje. Jak to s tím jmenováním tehdy bylo?

Tak trafika to určitě nebyla. Nešlo o nějaké náhodné jmenování, vždyť jsem seděl několik let v dozorčí radě Thermalu. Takže jsem o veškerém dění v tomto domě věděl. Ještě než jsem byl ředitelem jmenován, byl Thermal skoro dva měsíce bez šéfa. A když jsem na kraji skončil, bylo mi nabídnuto, zda bych se hotelu neujal. A to z jediného důvodu. Mnoho let jsem v hotelnictví pracoval, prošel jsem jich v minulosti v Karlových Varech několik včetně Thermalu a v hotelnictví jsem tehdy měl praxi již 23 let. Proti tomu je mé působení jako primátora a hejtmana mnohem kratší epizodou. Nástup do Thermalu nebyl vůbec jednoduchý, takhle bych si trafiku určitě nepředstavoval. Hotel byl dlouhodobě ve ztrátě, měli jsme tady kolem 20 milionů korun pohledávek, což jsme řešili další dva roky. O Thermalu se sice vždy mluvilo jako o lázeňském hotelu, ale měl do něj daleko. Vždyť většinu lázeňských služeb nám poskytovaly městské Alžbětiny lázně. Čekalo mě tady především hodně práce.

Zcela konkrétně to nepadlo, ale zaznívá to. Mluví se o nestandardních pronájmech nebo výběrových řízeních na dodavatele stavebních prací.

To jsou úplné nesmysly a pomluvy, které se nyní objevují. Veškeré pronájmy byly uzavírány zcela standardně, na vše jsou k dispozici doklady. Všechno měl pod dohledem stát, respektive Ministerstvo financí, jako správce a vlastník, který měl v obou orgánech 4 své zástupce. Totéž platí pro výběrová řízení. A když už zmiňujete pronájmy. V roce 2009 za ně Thermal utržil kolem čtyř milionů korun, v loňském roce to bylo asi 8,1 milionu korun. Že by tedy opět vizitka toho, jak hotel špatně hospodařil? Stejně tak se nám naprosto zásadně podařilo snížit o miliony korun ročně náklady na lázeňské služby poté, co jsme vybudovali vlastní balneoprovozy. Od té doby jsme už mohli o Thermalu mluvit jako o skutečně lázeňském hotelu.

Ne všem se líbilo, že plavecký bazén byl po zimní období uzavřený.

Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale spíše bych od vlastníka čekal kritiku a postihy za to, že by byl dále otevřený. Bazén je každoročně ztrátový, ta částka představuje kolem 1,8 milionu korun. A kdyby byl v provozu v zimě, museli bychom k tomu připočítat další dva miliony. Navíc bych zbytečně soupeřil s městem, které si postavilo nový krytý bazén. Právě od jeho otevření jsme provoz v zimě zastavili.

Prázdnotou zeje už delší čas krásná vyhlídková kavárna právě nad thermalským bazénem…

Vystřídali se v ní tři nájemci, ani jeden ji nebyl schopný udržet v provozu. Přitom jsme jim účtovali spíše symbolické nájemné. Prostě nechodili hosté. Autem se ke kavárně přijet nedá a pěšky se asi lidem do kopce šlapat nechtělo. Zvláště když dole ve městě jsou kavárny doslova na každém rohu.

Mezi dalšími zaručenými zprávami se objevilo, že Thermal měl při vašem řízení přebujelý management.

A to je jeden z dalších nesmyslů. Například v případě top managementu jsme počet snížili z osmi na šest lidí. Zrušena byla například funkce výkonného ředitele.

Hovořil jste někdy o vašem působení v Thermalu s ministrem Babišem? Nemohly být za vaším odvoláním například nějaké politické neshody?

S panem Babišem jsem hovořil jen jednou a spíše krátce. Politické neshody? To asi těžko. Politiku jsem už před několika lety opustil a vždy jsem říkal, že už se do ní nechci vrátit. Chtěl jsem dělat to, co umím. Tedy hotelového manažera.

Co budete dělat nyní?

Předal jsem funkci novému řediteli a nastoupil jsem dovolenou. Co bude dál, to se teprve uvidí. Zatím si všechno musím takříkajíc srovnat v hlavě. Uvidíme…