Situace v Karlových Varech je srovnatelná s jinými českými městy. To se dozvěděli Karlovaráci na diskusi s pracovníky Transparency International (TIC), jež se ve středu konala v hotelu Thermal a na kterou dorazila řibližně stovka lidí. S takovou účastí TIC ani nepočítala.

Během dvouhodinové debaty se Karlovaráci především dozvěděli, že pokud se jim nelíbí věci, které se ve městě dějí, nesmějí být vůči nim neteční.

„Máme tu nabitý sál. Ale kolik dalších lidí se zajímá o místní politiku? O problémech se ví, ale Karlovaráky to stejně nemoblilizuje k tomu, aby přišli k volbám. K nim dorazil jen zlomek z nich. Podle toho také pak vypadají volební výsledky. Přitom v některých městech už došlo díky volbám ke změnám na radnici,“ uvedl Michal Štička z TIC, který se tak lidem snažil vysvětlit, že jedinou cestou, jak stav obrátit, jsou komunální volby.

„V Karlových Varech žiji teprve od dubna, přistěhovala jsem se sem a od té doby nestačím koukat. Měla jsem za to, že Vary jsou bohaté město. Pak jsem ale pochopila, že se snaží jen tvářit pompézně. Tak něco okatého, co se děje tady, jsem ještě nezažila,“ zlobila se žena v publiku. Ačkoliv byli na diskusi zváni představitelé města – náměstkové Petr Keřka (ODS), Tomáš Hybner (ČSSD) a radní Jiří Hejda (ODS), ani jeden nedorazil. Hybner i Hejda už v pondělí avizovali, že jsou v této době mimo město. Náměstek Keřka stručně zareagoval až ve středu: „Nepůjdu tam. Nejsem mimo Karlovy Vary. Proč tedy nejdu? Nechci.“

Štička si karlovarskou debatu pochvaloval. „Přišlo na ni nejvíce lidí ve srovnání s jinými diskusemi, které jsme pořádali. Pokud budou lidé chtít, můžeme ji zaopakovat. Nebráníme se přitom ani debatě s koalicí,“ dodal Štička. Více o diskusi s Transparency International čtěte zítra.