Strana TOP09 a Starostové (STAN) jdou společně do krajských voleb v příštím roce. Lídrem kandidátky bude Jan Horník (nezávislý za STAN), druhou a třetí pozici obsadí TOP09. „Pak se zástupci obou uskupení budou pravidelně střídat v doplnění zbývajících míst,” uvedl Josef Malý, krajský předseda TOP09. Prostor bude podle něj dán také nezávislým osobnostem mimo TOP09 a STAN. Podporu do senátních voleb na Sokolovsku, které se uskuteční zároveň s krajskými volbami, získal Petr Zahradníček. „I v tomto případě došlo k dohodě. Jeho kandidaturu podpoří TOP 09 i STAN. Jeho nominaci ale musí ještě schválit výkonný výbor TOP 09 v Praze,” doplnil Josef Malý.

Za úspěch v krajských volbách by TOP 09 a STAN považovaly dvanáct mandátů. „Neúspěchem by bylo se do krajského zastupitelstva nedostat vůbec nebo získání pouhých tří mandátů. Pět by bylo zajímavých, ale i s těmi by bylo obtížné cokoliv ovlivnit,” doplnil Jan Horník. Za přirozeného partnera v povolební koalici vidí TOP 09 a STAN občanské demokraty. Za kampaň do krajských voleb chce TOP 09 a STAN vydat kolem milionu korun a na této částce se budou podílet obě uskupení. „Bude nepříliš náročná, například billboardy jsou podle nás neefektivní. a agresivitu zcela vylučujeme. Chceme, aby rozhodně převážilo vysvětlování našeho společného programu nad nářkem a stížnostmi nad tím, co jiní dělají špatně. nestačí tedy nešvary jenom pojmenovat, lidé v kraji čekají víc. Chtějí slyšet řešení,” zdůraznil lídr Jan Horník.

Podle Jiřího Nešpora, předsedy STAN Karlovarského kraje, vkládá toto hnutí do krajských voleb velké ambice. „Na komunální úrovni řídí STAN a TOP09 pětadvacet radnic měst a obcí a máme zastoupení na všech úrovních domácí politiky. To je naše zázemí. Obce a města nás znají nejlépe,” uvedl Jiří Nešpor, který je zároveň starostou obce Zádub-Závišín. TOP09 a STAN už má připraveny pracovní skupiny, které se budou zabývat programovými krajskými tématy do voleb, například problematikou R6, rozpočtovým určením daní nebo zdravotnictvím. Samostatnou kapitolu tvoří zaměstnanost v regionu.