„Kolem půl dvanácté jsme uslyšeli a následně uviděli v řece Teplé topící se kočičku. Proto jsme vytočili číslo na tísňovou linku městské policie. Ti nám však řekli, že kočky nezachraňují, není to v jejich kompetenci a nemohou pomoct," píše ve svém emailu Marjana Kornutova.

Ta dál pokračovala v hovoru na 156tku. „Říkali jsme jim, že turisté, co se na to dívají, slyší, že policie nechce pomoci. I přesto jsme slyšeli, že to není v jejich kompetenci," dodává nechápajíc strážníky Kornutova.

To však městská policie odmítá. „Volání jsme obdrželi a operační středisko kontaktovalo kolonádní hlídku, která se na místo okamžitě vydala. Celý přesun strážníků na místo trval kolem 10 minut. Během té doby jsme však obdrželi další telefonát, že pro kočku mezitím vlezl procházející turista. Při hovoru jsme volající ubezpečili, že na místo vysíláme hlídku, ale že na případné umístění v útulku nemáme kapacity z důvodu neexistence útulku pro kočky," vysvětlil velitel strážníků Marcel Vlasák.

Kočku z chladné vody vytáhl tedy až procházející turista. „Když šla kolem dvojice ruských turistů, tak se paní rozbrečela, poté, co uslyšela jak kočička pláče," popisuje Kornutova.

„Její manžel neváhal a pro topící se zvířátko vlezl do ledové vody. Kočičku následně zabalil do svého svetru a odnesl ji vysušit a zahřát do pokoje hotelu Růže," dodala na závěr svého dopisu.

To potvrdil i samotný hotel. „Hosté kočku přinesli a pozastavovali se hlavně nad tím, jak reagovala městská policie. Jsou to naši stálí hosté, které pomalu bereme jako rodinu. Kočičku mají nyní na svém pokoji a podle toho, co jsme viděli, vypadá kočka, jako kdyby někomu utekla. Je celá černá a má bílé tlapky," řekla pracovnice zmíněného hotelu Deníku.

„Opravdu to tak není, na podobné hovory vždy a poměrně často vyjíždíme," ubezpečil Vlasák.

Na podobných výjezdech často se strážníky spolupracují i hasiči. „Naše priorita při zásazích je vždy takováto.Záchrana lidí, zvířat a majetku. Přesně v tomto pořadí," uvedl krajský mluvčí Hasičského záchranného sboru Martin Kasal.

Hasiči mají i vytipované lokality v okolí Teplé, kam za podobnými případy vyjíždějí. „Jen v korytě řeky Teplá je jich několik. Často se však jedná o toulavé kočky, které při našem příjezdu utečou do kanálů. Spolupracujeme i se strážníky, kteří tuto činnost také dělají, ale například oblečením do vody disponujeme pouze my, hasičský sbor," dodal Kasal.