I když odpolední teploty se během tohoto týdne držely i nad 20 stupni Celsia, Karlovarská teplárenská zahájila ve středu 14. září letošní topnou sezónu. Jak potvrdil ředitel společnosti Roman Miarka, topit se přestane zřejmě až v květnu příštího roku. "I kdyby přišlo slibované babí léto, teplo bývá v tuto dobu už jen přes den a noční teploty mohou klesnout hodně pod 10 stupňů, takže topení už nevypneme. To se stávalo v letech, kdy ještě v září přišly teplé dny. Tentokrát ale teplá zářijová vlna plynule navázala na letní měsíce," vysvětlil Miarka.

Také obyvatelé Ostrova, kteří jsou napojeni na centrální vytápění, v domácnostech mít zimu nebudou. Jak totiž uvedl Tibor Hrušovský, předseda představenstva Ostrovské teplárenské, topení se lidem letos poprvé zapne ve čtvrtek 15. září.

Pohádka nebo skutečnost? Tento skutečný houbařský ráj se sice nachází v Krušných horách, ale bohužel ne na Karlovarsku. Jde o Malý Háj u Hory Svaté Kateřiny poblíž Mostu.
Kam vyrazit na houby? Nejvíce nyní rostou v okolí Božího Daru a Bublavy

Otázkou stále zůstává, jak to bude s budoucími cenami za energie. Zatím jsou jak v Ostrově, tak i Karlových Varech, sazby téměř shodné, Karlovy Vary jsou o čtyři koruny za jeden gigajoule dražší, lidé tam platí 620 korun za gigajoule, zatímco v Ostrově je to 616. "Nic v tuto chvíli nevíme. Vyčkáváme. Dnes zasedá vláda, jedná i Evropská komise, kde se teď hodně řeší emisní povolenky. Evropa dostala povoleno pálit uhlí, povolenek není mnoho, a tak jejich cena roste," konstatoval ředitel Karlovarské teplárenské. Podle náměstka karlovarské primátorky Tomáše Trtka (ANO) by měl být klíčovým datem k dalším cenám v centrálních teplárnách 15. prosinec.

Podle Miarky jsou tak aktuální sazby stejné jako ty před energetickou krizí. "Nezdražovali jsme. Domácnost, kterých máme asi 30 tisíc, tak stále zaplatí v průměru ročně kolem 19 tisíc korun," doplnil.

Těžká technika najela tento týden do Výsypky v Jenišově.
Podívejte se: Sedlecký kaolin chce v Jenišově zahájit těžbu kaolinu

"Lidé v Ostrově se nemusejí bát zvýšených nákladů na vytápění, protože Ostrovská teplárenská již více než pět let nezvyšovala cenu tepla a v současné době je cena tepla v Ostrově nejnižší v Karlovarském kraji. A patří k nejnižším v republice. Navíc byla zima mírná, takže prodej tepla je o šest procent nižší než plánovaný, což představuje nemalou úsporu pro odběratele," poznamenal Hrušovský z Ostrovské teplárenské. Dodal, že dle vyhodnocení cen tepelné energie, které zveřejnil Energetický regulační úřad, byla v Karlovarském kraji k 1. lednu letošního roku průměrná cena tepla 716 korun za jeden gigajoule, což je přesně o sto korun korun na gigajoule více než je současná cena v Ostrově.